Stovku slaví společně s republikou. ‚Jsem ve formě, sama sobě se divím,‘ říká Marie Neumannová

Narodila se 28. října 1918 do chalupy ševce a ženy v domácnosti na břehu Otavy v Sušici. Při porodu svítila petrolejka a plály svíce, elektřina ještě zavedená nebyla. Marie Neumannová byla Sokolka, při návštěvě ukázala redaktorovi Radiožurnálu i cviky, které pravidelně cvičí.

Dřevčice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Neumannová se narodila 28. října 1918 | Zdroj: Český rozhlas

Marie Neumannová bydlela poslední roky u svých neteří, v létě se přestěhovala do Domova seniorů v Dřevčicích nedaleko Prahy.

Šedovlasá dáma v černé sukni a pleteném svetříku je přes svůj věk soběstačná, na obědy stále chodí do jídelny v přízemí. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Se stoletou Marií Neumannovou si povídal Ľubomír Smatana

Ve formě se udržuje pravidelným pohybem. „Mohu vám ukázat, jaké dělám cviky,“ říká, načež odkládá hůlku, která jí pomáhá při chůzi, a předvádí třeba předklon a rozpažení.

Z nejvýraznějších vzpomínek zmínila ještě tu na počátek druhé světové války. Ta je poněkud kuriózní. „V paměti mám, když přišli Němci. To bylo hrozný. Byli málo najezení. Šli po dortech, to vám asi nikdo neřekl,“ líčí. 

Marie Neumannová nezná nikoho, kdo by byl starší než ona. A stále se těší dobrému zdraví. „Jsem ve formě, sama sobě se divím.“

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme