Zemřela Madla Vaculíková, bylo jí 94 let. Vdova po Vaculíkovi napsala dvě knihy dopisů básníku Kolářovi

Marie Vaculíková, známá především pod jménem Madla, zemřela v noci na pátek ve věku 94 let. Lidovým novinám informaci sdělil její syn Jan. Publikovala dvě knihy dopisů českému výtvarníkovi Jiřímu Kolářovi. Celý život nedůvěřovala komunistickému režimu a po roce 1967 byla celá její rodina nepřetržitě režimem sledována.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Vaculíková | Zdroj: Paměť národa

Poslední rozloučení proběhne v pátek 24. 1. ve 14.30 v kostele sv. Václava v Brumově. Zádušní mše proběhne v sobotu 1. 2. v 14.30 v kostele sv. Martina a Prokopa v Karlíku u Dobřichovic.

Marie Vaculíková se narodila 25. listopadu 1925 jako Marie Komárková ve Spešově na Blanensku. Její rodiče byli politicky angažovaní, takže se doma nevyhnula živým politickým diskuzím, což vedlo k tomu, že byla po celý život nedůvěřivá vůči komunistické straně.

Podle Lidových novin byla od mládí nadaná pozorovacím talentem, schopností vidět souvislosti tam, kde by je nikdo nehledal a zároveň dokázala trefně celek popsat detailem. Její první publikované dílo ovšem pochází až z 90, let, kdy vyšly její dopisy básníku a malíři Jiřímu Kolářovi. Českému výtvarníkovi celkem věnovala dvě knihy dopisů.

Vztah na celý život

V Blansku absolvovala měšťanku a následně se vydala studovat do internátní Baťovy školy práce ve Zlíně. Právě tam se během války seznámila se svým pozdějším manželem Ludvíkem Vaculíkem, který byl již v té době kulturně činný. Partnery se však stali až o několik let později.

‚Ztratili jsme titána.‘ Ve věku 95 let zemřel Christopher Tolkien, syn autora Pána prstenů

Číst článek

Jejich vztah byl zásadní hlavně pro tvorbu Vaculíka. Díky Madle získal první práci, kde mohl využít a rozvinout literární talent. Mezitím, co Ludvík publikoval v Květnu, pak v Československém rozhlasu a v 60. letech v Literárních listech, Madla vychovávala tři syny a začala pracovat pro Československý rozhlas.

Po Vaculíkově proslovu na IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů v roce 1967, kde vystoupil s kritickým projektem a publikováním manifestu Dva tisíce slov, byla až do revoluce rodina nepřetržitě sledována. Krize v manželství, které trvalo až do spisovatelovy smrti v roce 2015, byly mnohdy motivem pro Vaculíkova díla, ale odrazily se i v dopisech Jiřímu Kolářovi, uvádí Lidové noviny.

luk, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme