Zemřel Martin Schulz, publicista Českého rozhlasu a bývalý moderátor Svobodné Evropy

Ve věku 66 let zemřel komentátor a publicista Martin Schulz. V 80. letech emigroval do Mnichova a pracoval pro stanici Svobodná Evropa, v současnosti byl externím komentátorem Českého rozhlasu Plus. Byl také synem rozhlasového publicisty Milana Schulze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel publicista Martin Schulz

Zemřel publicista Martin Schulz | Zdroj: Český rozhlas Plus

Filmová kariéra sice Martinu Schulzovi nevyšla, i když rolí si ve svém životě vyzkoušel spoustu. Třeba roli závozníka, divadelního kulisáka, pomocného dělníka nebo sanitáře záchranné služby, ale roli studenta si v sedmdesáti letech z politických důvod vyzkoušet nemohl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhlasové rozloučení s Martinem Schulzem

„Když jsem se dostal do Mnichova, tak jsem si myslel, že je to jenom přestupní stanice na cestě do Spokojených států, kde jsem viděl svůj životní cíl, chtěl jsem být světovým filmařem. Chtěl jsem točit filmy geniální a autorské…,“ vzpomínal Schulz.

Aniž by o to usiloval, jeho cesta vedla stejným směrem jako jeho starších rodinných příslušníků. Byl třetí z generace novinářů, stejně jako jeho otec Milan Schulz emigroval do Mnichova. Nakonec se ocitl za mikrofonem stanice Svobodná Evropa. Milan Schulz s tím ale příliš společného neměl, jak řekl České televizi, během emigrace se se svým synem nepotkal dlouhých třináct let.

„Myslím, že jsem nalezl člověka, kterého jsem mohl okamžitě pozitivně přijmout. Inteligentního člověka. Mě bylo jasný, že by v tom radiu mohl dělat, ale já sem to nemohl jsem to způsobit. Já jsem nebyl činitel, on se o tom musel kdyžtak pokusit sám, že začal psát nebo takové věci,“ uvedl. 

Společně s otcem pak Martin Schulz připravoval pro Českou televizi pořady Sněží a Na hraně. Po Svobodné Evropě jeho politické komentáře využíval nejen Český rozhlas.

Ve svých komentářích byl Martin Schulz v posledních letech velmi kritický, ať už k současné tuzemské, nebo světové politické scéně. Ve svých textech často pracoval s pojmy pravda nebo spravedlnost.

„Někdy mě připadá, že to má nějaký smysl dělat takovouhle práci, jindy upadám do hlubokých depresí. Jako bych podsouval té novinařině nějakou vyšší moc. A já nejsem žádnej velkej třeba investigativní žurnalista spíš mám prostě nějaké názor na něco, komentáře k něčemu,“ vysvětloval. 

A politiku ochutnal i z té druhé strany, alespoň na regionální úrovni, když se na pár let stal starostou Doubice, vesnice ve Šluknovském výběžku. Všechny role, které si Martin Schulz ale během svého života vyzkoušel, provázela jedna věc, a to, že mu u toho hrál bigbít. Vedle všeho ostatního se totiž celá léta věnoval hudbě, v minulosti hrál třeba s Vladimírem Mertou nebo Ivanem Hlasem.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme