Kvůli kojení mě vykázali, stěžuje si žena. ,Měla požádat o soukromí,‘ brání se banka

Ženě, která ve frontě na pobočce pražské Raiffeisenbank kojila svou dceru, ochranka podle jejích slov sdělila, aby „přestala exhibovat“ a odešla dítě krmit jinam. Na případ upozornila facebooková skupina Laktační liga. Banka následně uvedla, že ji situace mrzí. Matka ale podle ní měla požádat, aby jí pro kojení poskytli adekvátní místo.

Praha (Aktualizováno: 15:15 10. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojení

Ženě zakázali kojit v bance (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Stížnost kojící ženy zveřejnila facebooková skupina Laktační liga ve středu. Klientka Raiffeisenbank si podle svých slov 20. března přišla na pobočku vyzvednout peníze. Při dlouhém čekání ale její roční dcera potřebovala nakrmit.

„Ze strany k boxům jsem měla postavený kočár-golfky, hned vedle mě seděl starší pán – Ind, který byl lehce otočený zády ke mně. Dcera mi při kojení seděla na klíně a hlavou v podstatě prs zakrývala a druhý prs jsem měla logicky zahalený,“ napsala žena.

Následně k ní ale měl přistoupit zaměstnanec ochranky a upozornit ji, že se odhaluje ve veřejném prostoru. Odvolávat se měl na to, že je to zakázané a podle ženy měl vyslovit požadavek, aby se „přestala exhibovat“.

Výhrůžky od ochranky

„Po mém namítnutí, že přece jen kojím dceru, navíc jsem i částečně schovaná za kočárkem a zahalená svetrem, aby mi nic nevykukovalo, mi řekl, že prostě i tak exhibuju. Muž z ochranky mi vyhrožoval, že pokud neodejdu nakojit dceru mimo prostor banky, nechá mě vyvést,“ pokračuje žena s tím, že se jí nikdo z přítomných nezastal. Odešla tedy dítě nakojit na blízké náměstí.

Později se do banky vrátila a ochranku upozornila, že pro ni byl její přístup „ponižující“. Ostraha však prý oponovala tím, že přítomným mužům bylo velmi nepříjemné, když vedle nich kojila.

Vyjádření banky

Pod facebookový status Laktační ligy následně připojila své vyjádření i Raiffeisenbank. „Mrzí nás vzniklá situace. Na našich pobočkách se vždy snažíme vyjít klientům a klientkám vstříc ve všech ohledech. Pokud o podobné záležitosti od maminky víme a požádá nás o zajištění soukromí, není pro nás problém jí nabídnout adekvátní místo podle možností pobočky a s ohledem na ostatní klienty,“ okomentovala věc mluvčí Petra Kopecká.

Později na dotaz iROZHLAS.cz uvedla, že banka právo na kojení kdykoliv a kdekoliv nezpochybňuje. „Člen ochranky klientku požádal o zahalení, nikoliv o opuštění pobočky. Určitě se však mohl a měl zachovat lépe a ke kojící ženě vstřícněji. Za jeho chování jsme se již klientce osobním dopisem omluvili,“ napsala Kopecká s tím, že člen ochranky i ostatní pracovníci poboček byli znovu instruováni, aby se „maminkám snažili být co nejvíce nápomocni“.

Australska senátorka prolomila tabu a kojila přímo v parlamentu. Ženy jí za to děkují

Číst článek

Příspěvek vyvolal množství reakcí, některé ženy například podle komentářů reagovaly, že plánují na protest přijít do banky a na místě hromadně kojit.

Kojit v bance?

S klientkami, které při vyřizování požadavků potřebují kojit své miminko, se setkávají i další banky. „Už se nám i stalo, že maminka kojila, když s asistentem vyřizovala své požadavky. Většinou je to tak, že si maminka jde sednout na volné místo a v klidu si nakojí. Určitě jsme ale kvůli tomu žádného klienta z pobočky nevykazovali. A žádná pravidla a ani omezení na to nemáme,“ řekla mluvčí Air Bank Jana Karasová.

Kojení nevadí ani Moneta Money Bank. „Požadavky řešíme individuálně a s přihlédnutím k technickoprovozním možnostem dané pobočky. Vždy děláme maximum pro to, abychom klientovi byli s jeho situací nápomocní,“ uvedl mluvčí Jakub Švestka. Podobně takové situace řeší i v ČSOB. „Speciální místnost pro tyto účely na pobočkách zřízeny nemáme, snažíme se však v rámci možností nabídnout diskrétnější a klidnější místo na pobočce,“ popsala mluvčí Monika Buřičová.

Kojení na veřejných místech je dlouhodobě diskutovaným tématem. Speciální místnost pro tento účel zřídila například i Poslanecká sněmovna. „Místnost pro kojící matky ve sněmovně již v minulosti byla, dokonce nedaleko jednacího sálu, aby poslankyně například neměly problém s účastí na hlasování,“ popsala už před dvěma lety serveru iROZHLAS.cz Martina Lustigová.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme