Britská královna ‚chápe a respektuje‘ přání Harryho a Meghan vést nezávislejší život

Přání prince Harryho a vévodkyně Meghan vést nezávislejší život a oddělit se od veřejných financí si vyžádá přechodné období, během kterého budou žít v Kanadě i ve Spojeném království. Po jednání královské rodiny v severoanglickém Sandringhamu to uvedla královna Alžběta II. Podle Buckinghamského paláce by byla raději, kdyby Harry a Meghan z královské rodiny neodcházeli, jich rozhodnutí ale údajně chápe a respektuje.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Harry, vévoda ze Sussexu, a Meghan Markleová, vévodkyně ze Sussexu | Foto: Victoria Jones | Zdroj: Reuters

Takzvaného krizového summitu kvůli mimořádnému kroku vévody a vévodkyně ze Sussexu se v Sandringhamu kromě 93leté panovnice zúčastnili oba princové i jejich 71letý otec, princ Charles.

BREAKING: Statement from The Queen just issued by Buckingham Palace on today’s meeting #HarryandMeghan

17:59 – 13. 01. 2020

636 902

Britští princové William a Harry v pondělí zároveň popřeli zprávy tisku o vzájemné roztržce mezi jejich rodinami. Deník The Times napsal, že se William nechoval přátelsky vůči Harryho manželce Meghan. Bratři zprávy označili za urážlivé a škodlivé. 

„Navzdory jasným popřením dnes jedny britské noviny otiskly zprávu spekulující o vztahu mezi vévodou a vévodkyní ze Sussexu a vévodou z Cambridge,“ stojí v pondělním prohlášení uvádějící šlechtické tituly Harryho a Williama.

„Pro bratry, kteří tak silně dbají na věci spjaté s duševním zdravím, je používání štvavého jazyka tímto způsobem urážlivé a potenciálně škodlivé.

Kauza ‚Megxit‘

Harry a Meghan minulou středu zaskočili své blízké a rozpoutali mediální bouři, když oznámili záměr ustoupit z pozice předních členů královské rodiny. Kromě toho uvedli, že hodlají být finančně nezávislí a dělit svůj čas mezi Británii a Severní Ameriku. Spekuluje se o tom, že druhý domov chce mít královský pár v Kanadě, kde Meghan ještě jako herečka řadu let žila a pracovala.

Komentátor Hošek k prohlášení prince Harryho a Meghan: Bezprecedentní pokus vylézt ze zlaté klece

Číst článek

Deník The Times napsal, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu se chtějí vzdát svých královských rolí po dvou letech, kdy jim bylo „neustále připomínáno, kde je jejich místo“. Rozepře údajně propukly už před svatbou Harryho a Meghan v květnu 2018.

Britská média už loni spekulovala o vzájemném odcizení obou princů kvůli sporům jejich manželek. Princ Harry v říjnu určité napětí ve vztahu s bratrem Williamem přiznal.

Podle Times panovaly obavy, že pokud by královna dvojici nevyšla vstříc, mohli by vévoda a vévodkyně ze Sussexu vystoupit bez svolení královského paláce v televizním rozhovoru. Ten by podle britských listů mohl královskou rodinu silně poškodit.

Teprve před nedávnem jiný člen rodiny, královnin syn princ Andrew, oznámil ústup z veřejného života po televizním interview ohledně svých vazeb na někdejšího amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

ČTK, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme