#MeTwo doplňuje příběhy o rasismu. ‚Jako jediný nebílý ukazuji ve vlaku průkaz,‘ vypráví novinář

Zatímco kampaň #MeToo upozorňovala na fenomén sexismu a sexuálního obtěžování žen, nyní se na sociálních sítích začalo šířit #MeTwo. Hashtag ke svým výpovědím připojují především lidé v Německu, kteří se v každodenním životě setkávají s rasismem. Za posledních pět dní ho na internetu použilo více než 40 tisíc uživatelů.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé, rasismus (ilustrační foto) | Foto: rawpixel | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

#MeTwo se skládá z anglických slov „já“ a „dva“. Vytvořil ho 24letý Ali Can jako  reakci na rozhodnutí fotbalisty Mesuta Özila opustit národní reprezentaci.

Opičí skřeky na francouzské fotbalisty černé pleti. FIFA vyšetřuje rasistické urážky při zápase v Petrohradě

Číst článek

Za důvod přitom reprezentační záložník označil nedostatek respektu vůči svým tureckým kořenům a rasismus ze strany německého fotbalového svazu. Svaz to odmítl.

Chtěl tak upozornit na to, že imigranti a jejich potomci mohou cítit lásku ke dvěma zemím: Německu i zemi, ve které mají své kořeny.

„Mojí vlastí je Německo, hlásím se k našemu liberálně-demokratickému zřízení," řekl v rozhovoru poskytnutém mediální skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland. „Zároveň ale cítím, že náležím i k lidem v turecké vesnici, ve které jsem se narodil," dodal Can, který do Německa s rodiči přišel z Turecka v roce 1995.

Právě proto, že mají imigranti a jejich potomci často dvě identity, obsahuje podle Cana hashtag číslovku dva. Vyvolat jím chtěl především debatu o „novém pojetí němectví".

Když neonacisté ohrožují tvoji matku

Své vlastní zkušenosti s každodenním rasismem během pěti dní od zavedení hashtagu sdílely desítky tisíc lidí. Podle agentury DPA se do dneška na twitteru objevilo 153 tisíc tweetů s #MeTwo od zhruba 40 tisíc uživatelů. Řada z nich popisovala své zkušenosti s rasismem ve škole, na ulici, mezi přáteli, ale i v partnerských vztazích.

Xenofobní vyjádření Zemana a vlády nebo diskriminace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

Číst článek

Své zkušenosti sdílela i řada známých osobností. „Když jsem v přeplněném vlaku jediný nebílý, nastoupí policie a jediný, kdo musí ukázat svůj průkaz, jsem já," popsal jednu z situací, které v Německu zažívá, Hasnain Kazim, novinář indicko-pakistánského původu z prestižního časopisu Spiegel.

„Když neonacisté ohrožují tvoji matku a státní zastupitelství jí řekne: 'No, možná by se Váš syn neměl vyjadřovat tak slyšitelně na veřejnosti.'," připojil ke kampani známý satirik Shahak Shapira, který se narodil v Izraeli a v Německu je často terčem antisemitských útoků.

„Kdo si myslí, že rasismus už v Německu nepředstavuje problém, tomu doporučuji, aby si pročetl všechny tweety #MeTwo. Je obdivuhodné a bolestivé, kolik lidí pozvedlo svůj hlas. Pozvedněme svůj hlas s nimi: proti rasismu, vždy a všude," komentoval kampaň německý ministr zahraničí Heiko Maas.

„#MeTwo je stále větší. Ale teď vám chci ze srdce poděkovat. Vyprávíte své osobní příběhy, k čemuž je zapotřebí odvahy!" napsal v pondělí v reakci na ohlas svého počinu na twitteru Ali Can.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme