Mezislovanštinu ovládá 300 lidí, rozumět by mělo 300 milionů, tvrdí její tvůrce Vojtěch Merunka
Co kdybyste při cestě do Chorvatska, Polska nebo Ruska nepotřebovali slovník? Právě nad tím se zamyslel informatik Vojtěch Merunka – a vytvořil zbrusu nový jazyk. Jmenuje se mezislovanština a měl by spojit Slovany napříč jednotlivými státy a národy. „Všechno to začalo jako koníček,“ vysvětluje v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Nejprve se učil esperanto, poté klasickou latinu a nakonec se dostal ke staroslověnštině. „Chtěl jsem ji zjednodušit. A zjistil jsem, že na internetu existuje velká komunita, která se zabývá slovanskými mezijazyky. Tak jsem se k nim přidal,“ vzpomíná.
Jím vytvořená mezislovanština prý není nic složitého. Soupis jejích gramatických pravidel se vejde na jedinou dvoustránku v učebnici, se slovní zásobou zase pomáhal hlasovací stroj.
A zatímco čeština má kolem 250 tisíc slov, mezislovanština jich má zatím asi 50 tisíc. „Jazyk ještě není hotový, neustále to roste,“ zdůrazňuje Vojtěch Merunka. „Přebíráme i anglikanismy typu ‚laser’, přednost ale dáváme latině a řečtině.“
Jazyk by mohli používat průvodci
Mezislovansky dnes mluví asi 300 lidí. Nezdá se to jako nijak závratné číslo, Vojtěch Merunka na to však má jednoznačnou odpověď: „Ano, ale mezislovansky rozumí 300 milionů lidí!“
Už vážněji dodává, že si nikdy nepředstavoval, že by jeho mezislovanštinou mluvili všichni. „Chtěl bych, aby ji používali turističtí průvodci, překladatelé zákonů nebo prováděcích předpisů. Je potřeba využít toho, že Slované tomuto jazyku rozumí bez toho, že by se ho museli učit.“