Kdybych měla o manželově působení pochybnosti, nenesu jeho příjmení, říká Michaela Bakala

Michaela Bakala je jednou z nejznámějších žen českého byznysu a také jednou z nejbohatších. Její život zásadně ovlivnila krása. Podniká v médiích i v luxusu, ale taky se zabývá filantropií. Přestože se do Česka vrací už jen příležitostně, její jméno, respektive jméno jejího manžela Zdeňka, v Česku zmiňují hlavně politici docela často a ne vždycky v pozitivním světle.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Působí ve správní radě Knihovny Václava Havla, vlastní síť luxusních butiků v Pařížské ulici, je v představenstvu vydavatelství Economia, angažuje se v rodinné nadaci a má čtyři děti. Michaela Bakala je podle svých slov spokojená ve všech rolích, které může střídat, přecházet od rodiny k byznysu nebo filantropii, protože má ráda pestrý život. 

Jak se daří luxusnímu obchodu v Pařížské ulici? „Když jsme to rozjížděli, přebírali jsme v první řadě prodej luxusních hodinek a šperků, nebyla k tomu divize fashion. Pak se ukázalo, že není důležité mít co největší počet butiků a zastoupení co největšího počtu značek, když to nedává komerční smysl. Musíme si uvědomit, že za posledních tři až pět let, a já jsem to předpovídala, se mění klientela a způsob chování. Dřív byly celá Pařížská, ale i luxusní segment v Evropě, zvyklá, že stačí prodávat turistům, u nás hlavně z Ruské federace, Číny a bývalých sovětských zemích, kteří utáhli 70 nebo 80 procent obratu. Dneska už je to téměř půl na půl,“ říká Bakala. 

Dodává, že to není tím, že by Češi zbohatli, ale tím, že si uvědomili, že v Pařížské dostanou aktuální zboží za srovnatelné ceny a není důvod pro něj létat do zahraničí. 

Média a Zdeněk Bakala 

Michaela Bakala je také členkou představenstva vydavatelství Economia. „Jak já chápu Economii, myslím si, že dnes dělá obrovskou službu tím, že zůstává na trhu. V dnešní situaci, kdy jsme v záplavě různých pochybných nově vzniklých webů, pokusů o fake news, o matení veřejnosti, se celosvětově ukazuje, že se veřejnost bude postupně vracet k redakčním věcem. To znamená k věcem, které jsou profesionálně zpracované, kde jsou ověřené zdroje, redaktor i vydavatelství jsou zodpovědní za to, že se nešíří polopravdy, a odvádí se profesionální novinářská práce. To je úkol do budoucna pro novináře i majitele médií, aby období, kdy jsou znejišťováni a zpochybňováni, ustáli a aby je to motivovalo k ještě lepší práci.“ 

Její manžel Zdeněk Bakala nemá minimálně u některých českých politiků jako podnikatel nejlepší pověst. Ona sama ale o svém muži pochybnosti nemá.

„Kdybych měla jakoukoliv pochybnost, tak tu dnes nesedím a pravděpodobně mé příjmení není Bakala. Zdeněk Bakala zaujímá zajímavou pozici ve vývoji České republiky a kapitalismu v Česku. Ten příběh není ukončený a já jsem přesvědčena, že jeho působení bylo velmi pozitivní z hlediska České republiky a že se to ještě ukáže. Já vím to, co vím, jsem hrdá na to, že se jmenuji Michaela Bakala.“ 

Její děti jezdí ze Švýcarska, kde žijí, pravidelně do Česka za rodinou a přáteli. Podle jejího názoru ví, že jsou Češi, a jednou budou dobře připraveni na to, aby rozuměli, co centrální Evropa ve světě znamená. 

Jana Přinosilová, Petr Šimůnek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme