Migrace je logická, jednou už zachránila Evropu, říká sociolog a odborník na Blízký východ

Arabský svět dnes prochází tím, co zažívala Evropa od konce 18. do začátku 20. století. „Arabové zažívají stejnou populační explozi: na začátku se nejprve razantně sníží dětská úmrtnost, porodnost ale na nějakou dobu zůstane na předchozí úrovni. V tomto mezidobí začnou populace exponenciálně růst,” popisuje v rozhovoru s Lucií Výbornou Karel Černý, sociolog, autor knihy nazvané Velká blízkovýchodní nestabilita.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Černý si myslí, že politickou nestabilitu generuje to, že přibývá mladých obyvatel

Karel Černý si myslí, že politickou nestabilitu generuje to, že přibývá mladých obyvatel | Foto: Jana Přinosilová

V důsledku stejné populační exploze, kterou před desetiletími zažila už Evropa, dnes arabské země procházejí bouřlivou změnou. Nejenže přibývá obyvatel, ale především, jak Karel Černý zdůrazňuje - přibývá mladých obyvatel. „Právě to generuje politickou nestabilitu,” upozorňuje pro Radiožurnál sociolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem je Karel Černý, sociolog, autor knihy nazvané Velká blízkovýchodní nestabilita. Moderuje Lucie Výborná

Je to totiž populační růst, který podle něj v otázce nestability Blízkého východu sehrává mnohem větší roli než třeba tolik diskutovaný politický islám. „Mladé generace v arabských zemích se zkrátka bouří,” shrnuje Karel Černý.

„Migrace je nedostatečná”

Evropa se s populační explozí a destabilizací nakonec vypořádala. Jak? Mladé lidi zkrátka „vyexportovala” jinam, připomíná sociolog. „Natlakovaný papiňák, který se z Evropy stal, se během 19. století dařilo postupně upouštět díky migraci,” vysvětluje sociolog a připomíná hromadnou migraci Evropanů především do Severní Ameriky a později i do Austrálie.

Babiš v Bruselu odmítl migrační kvóty: Bylo to bouřlivé. 'Sankce proti Rusku prodloužíme,' shodli se lídři

Číst článek

Dnešní migrace z Blízkého východu do Evropy je tak z tohoto pohledu naprosto logická. „I když si uvědomme, že polovina migrantů z Blízkého východu neodchází do Evropy, ale do bohatštích arabských zemí. Současná migrace je navíc naprosto nedostatečná. Aby migrace mohla region stabilizovat, musela by začít dřív a musela by být daleko početnější,” připomíná Karel Černý.

Autoritářství i slabost

Jak dodává, blízkovýchodní země dnes ztrácejí schopnost vládnout na vlastním území. Centralizované araské státy například nejsou schopny regulovat nárůst počtu zbraní mezi obyvatelstvem. „Třeba v Egyptě se vyzbrojují i střední vrstvy, aby mohly chránit své rodiny,” popisuje sociolog.

Důsledek? V arabských státech, které kombinují politické represe s oslabující se schopností vládnout, se nedá žít. „Tyto státy jsou totiž na jednu stranu velmi autoritářské, na druhou stranu nedokážou svým obyvatelům zajistit bezpečí,” shrnuje.

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme