Rádio kdysi stálo více než motorka, říká Milan Pokorný, autor knihy V hlavní roli rozhlas

Rozhlasové vysílání provází českou společnost v dobrém a ve zlém od první republiky až dodnes. A právě literární zrcadlo je pak zajímavou reflexí nejenom rozhlasového vývoje, ale celé společnosti. Možná proto také vznikla kniha V hlavní roli rozhlas, kterou napsal rozhlasový ombudsman Milan Pokorný.

Host Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Musím říci, že ten pohled je strašně zábavný,“ popisuje ve vysílání Radiožurnálu s úsměvem svou knihu. Zároveň připomíná, že nejvíce práce mu dalo pátrání po osudech lidí, kteří často zmizeli z mapy kulturního života – zapomenutá jména, která patřila k elitě.

Rádio se také postupně proměňovalo, začalo být vnímáno jakou součást všedního dne, dnes už je často záležitostí nostalgie, idyličnosti, ponoru do psychiky člověka.

„Je strašně zajímavé, jaký vývojový oblouk rádio za století obsáhlo,“ vysvětluje rozhlasový ombudsman Milan Pokorný.

Upozorňuje také, že ve svých počátcích bylo rádio exkluzivní kus nábytku, vždyť první dobrá rádia stála více než motorka. Později se stalo nedílnou součástí domácnosti.

Dlouhá léta je také editorem knížek Pavly Jazairiové, která nedávno vydala novou knihu o Mexiku.

„Na spolupráci se těším i netěším, dodává texty syrové i silné, ale je potřeba s tím ještě pracovat, taková kuchyně redakční práce,“ popisuje.

Neskrývá také, že mezi nimi občas zajiskří, ale výsledek je vždy skvělý. „Její knížky mám strašně rád, některé knížky jsou za hranicí publicistiky, jsou to literární texty se vším všudy,“ přiznává s tím, že Pavla Jazairiová je v plném slova smyslu spisovatelka.

Rozhlasový ombudsman Milan Pokorný | Foto: Rostislav Duršpek | Zdroj: Český rozhlas

Patricie Strouhalová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme