Po mileniálech přicházejí sněhové vločky. Přehnaně citlivá a sebestředná generace

Náboženské přednášky jsou uváděny varováním, že můžou obsahovat i násilné prvky. Budoucí veterináři mají být varováni, že výuka obsahuje pitvy, a archeologům se dostává upozornění, že spatří kostry – to je současná praxe na amerických a britských univerzitách. Akademické instituce, včetně elitní školy v Oxfordu, jsou kvůli těmto pravidlům terčem kritiky.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí lidé (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Odborníci mluví o nastupující generaci jako o „sněhových vločkách“, které po mileniálech, zaměřených na svůj individualismus, trpí přehnanou citlivostí a zaměřením na sebe sama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sociolog Petr Lupač mluvil v Českém rozhlase Plus o „generaci sněhových vloček“

„Termín generace sněhových vloček má jednak odkázat k představě jedinečnosti, kterou s sebou příslušníci této generace mají nést, a jednak ke křehkosti, pokud se potkají s nějakým jiným názorem nebo s něčím, s čím nesouhlasí, a mají problém se s tím vyrovnat,“ vysvětluje Petr Lupač z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Zjednodušující nálepka

Označení ale on sám považuje spíš za novinářskou záležitost a prodloužení diskuzí o předchozí generaci mileniálů. Průzkumy podle Lupače ukazují, že se míra individualismu u mladší generace skutečně zvyšuje, existuje ale i několik studií, které to rozporují.

„Dalo by se říct, že míra ohledu na sebe a míra individualismu je dnes vyšší než dřív, ale je to pochopitelné s ohledem na dobové trendy, jako je snižování počtu dětí v rodině. Rodiče mají děti v pozdějším věku, takže jsou protektivnější, do toho nastoupila sociální média, hlavně Facebook, který dal dětem daleko větší svobodu ve výběru komunikačních partnerů, takže nejsou tolik konfrontovány s něčím, s čím nesouhlasí, a můžou se spíš orientovat na něco, co podporuje jejich názor,“ vysvětluje Lupač.

Dodává, že je ale třeba mít na paměti, že nálepka pro celou generaci je značným zjednodušením.

Vladimír Kroc, Jana Přinosilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme