Chceme mladší rodiče, abychom si jich v dospělosti užili, přejí si děti a mladiství

Většina českých dětí a mladých lidí ve věku od 11 do 25 let by chtěla mít mladé rodiče. Vyplývá to ze studie Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a vědců z Univerzity Karlovy, o které informuje deník Právo. Děti se totiž bojí, že pokud budou mít starší rodiče, tak si jich v produktivním věku příliš neužijí. Přály by si proto, aby rodiče byli starší zhruba o pětadvacet let.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatínkem v šedesáti a maminkou ve čtyřiceti. Třetina dotázaných dětí a mladých by ale preferovala mladší rodiče.

Tatínkem v šedesáti a maminkou ve čtyřiceti. Třetina dotázaných dětí a mladých by ale preferovala mladší rodiče. | Foto: Sathya Tripodi | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Třetina dotázaných dětí a mladých by chtěla mladší rodiče, než má. Rodiče přes třicet let by preferovala jen asi tři procenta.

Demografický vývoj je ale v Česku přesně opačný – ženy mají první dítě kolem 30 a další až kolem 35 let, dodává deník Právo. Děti a mladí lidé podle studie upřednostňují nižší věk rodičů i před lepším finančním a materiálním zabezpečením starších rodičů. Důležitější jsou totiž pro ně aktivity a zážitky.

Deník Právo v souvislosti s touto studií uvádí, že pokrok v asistované reprodukci umožňuje, aby měli partneři podstatně starší děti, i dlouho po čtyřicítce.

Otci se dnes tak běžně stávají šedesátníci. Věk 40 let je přitom obecně uznávaný jako hraniční pro otěhotnění a porod zdravého dítěte.

Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme