Mladí Francouzi stále častěji neplánují mít děti. Mají obavy z růstu populace a globálního oteplování

Na světě žije 7,8 miliardy lidí a jejich počet nadále roste. Ve Francii tak přibývá mladých lidí, kteří neplánují mít děti. Jejich rozhodnutí pramení právě z obav z růstu populace i globálního oteplování. Mladí Francouzi svou bezdětností chtějí přispět k odvrácení klimatické krize i uchránit své potenciální potomky.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Francii přibývá mladých lidí, kteří odmítají mít vlastní potomky. Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Mít dítě by bylo absolutně proti mým principům. Nikdy jsem děti nechtěla, a čím jsem starší, tím si jsme svým rozhodnutím jistější. Nevidím důvod, proč bych měla na svět přivést dalšího konzumenta. V západním světě konzumujeme víc, než nám zdroje umožňují,“ vysvětlila pro server France24 šestadvacetiletá Manon.

Pro Francouzku Annu Bogenovou je rozhodnutí nemít děti i otázka toho, že své potenciální potomky nechce vystavit zhoršující se klimatické krizi. „V momentě kdy na naší planetě už nebudou žádné zdroje, budu po smrti. Ale pokud bych měla dítě, bude v tom muset společně se svými potomky žít. To nikomu nechci způsobit.“

V USA i některých evropských zemích výrazně klesla porodnost. Na vině je omezení kontaktů i méně sexu

Číst článek

Podobného názoru je i sedmadvacetiletá Clémence: „Nikdy jsem neznala dospělého člověka bez dětí. Mít děti pro mě bylo něco povinného, stejně jako jít ráno do školy… Ale je třeba se zeptat – jaký svět zanecháváme našim dětem? Nejsem si jistá, jestli jim chci nechat takový svět.“

Stále častější rozhodnutí

Podle Denisa Garniera, ředitele organizace Démographie Responsable, která se snaží propagovat nižší porodnost, je toto rozhodnutí nemít děti mezi mladými lidmi stále častější. V online prostoru si říkají „bezdětní“ nebo dokonce „ginks“, ze zkratky „green inclinations, no kids“, v překladu tedy „zelené sklony, žádné děti“. 

Porodnost ve Francii byla podle dat Eurostatu v roce 2019 na hodnotě 1,86 a za poslední roky mírně klesá. K udržení stávajícího počtu obyvatel by byla nutná porodnost 2,1 dítěte na ženu. Populaci v západním světě ale dorovnává migrace.

Přibývá bezdětných Češek. Mezi současnými třicátnicemi bude bez potomků každá šestá

Číst článek

Počet lidí na planetě i přes klesající porodnost v Evropě neustále narůstá. Podle dat organizace Démographie Responsable populace dosáhne osmi miliard již v roce 2023. O další miliardu se pak navýší do roku 2040.

„Přelidnění má výrazné dopady na životní prostředí. Počty jsou jednoduché: čím více nás je tady, tím více CO2 produkujeme, a tím je klimatická změna horší,“ domnívá se ředitel francouzského Národního výzkumného centra Jean-Loup Bertaux.

Jedno dítě ve Francii podle Bertauxa představuje 40 tun oxidu uhličitého ročně. Oproti tomu přechod k používání elektromobilu ušetří za rok dvě tuny CO2.  

ern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme