Mnichovská socha Julie by mohla mít společnost. Radní chce kvůli vyváženosti přidat i muže

Recept na lásku je snadný, alespoň podle Mnichovanů. Stačí zajít na Mariánské náměstí, na jehož okraji před budovou Staré radnice stojí socha Julie Kapuletové. Kdo jí sáhne na ňadro, má štěstí v lásce jisté. Pokud by někdo pochyboval, může ještě Julii vložit do náruče květinu. Městská radní Marie Burneleitová však poukazuje na to, že v rámci genderové vyváženosti by v zájmu žen stálo za to umístit vedle sochu s penisem.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recept na lásku je snadný, alespoň podle Mnichovanů. Stačí zajít na Mariánské náměstí, na jehož okraji před budovou Staré radnice stojí socha Julie Kapuletové. Kdo jí sáhne na ňadro, má štěstí v lásce jisté | Zdroj: Reuters

„Nyní mohou Mnichovanky sahat jen na ňadra Julie. Pro vyvážený genderový obraz v genderovém hlavním městě tak vedle přirozeně chybí socha s tělesnými částmi přiřazovanými mužům,“ uvádí Burneleitová.

Moskevské metro poprvé řídí ženy. Ministerstvo práce vyškrtlo strojvedoucí jako výhradně mužskou práci

Číst článek

Ta se s žádostí o sochu s bronzovým penisem, případně s bederní rouškou, obrátila na mnichovského primátora Dietera Reitera.

Město žádost nesmetlo ze stolu, právě naopak. Městský kulturní referent Anton Biebl odpověděl Burneleitové, že její kritice rozumí, protože je zcela v pořádku.

Uvedl, že mnichovské památníky je potřeba „podrobit kritickému zvážení s ohledem na nacionalismus, nepřátelství vůči demokracii, militarismus, kolonialismus, převládající maskulinitu, nedostatečné zastoupení žen a rozmanitost“.

„Pro rok 2022 je proto připravováno mezinárodní sympozium,“ uvedl Biebl. Mnichov se podle něj díky tomu v této problematice poučí ze zkušeností Vídně, Lisabonu nebo třeba Bristolu. Referent rovněž poznamenal, že v rámci sympozia jsou plánovány i projekty, kdy se konkrétním dílům dostane umělecko-kritického komentáře.

‚Je to švihlé‘

Díla, která taková prověrka čeká, Mnichov vybere ve veřejné soutěži. „Na uměleckou intervenci tak může být přirozeně navržena i socha Julie,“ dodal Biebl.

Ve 132 indických vesnicích se měsíce nerodily dívky. Špatná data, nebo výsledek selektivních interrupcí?

Číst článek

Zatímco město slibuje debatu, někteří politici pochopení pro takové počínání nemají. „Je to úplně absurdní, úplně zbytečné a úplně švihlé,“ řekl k diskusi o Juliiných ňadrech v rozhovoru s deníkem Bild mnichovský místostarosta Manuel Pretzl, který v městské radě vede členy Křesťansko-sociální unie (CSU).

Daleko od pravdy Pretzl svým hodnocením zřejmě nebude, což je zjevné z politické příslušnosti Burneleitové. Ta je totiž členkou Strany, což je satirické hnutí žádající mimo jiné zastropování cen piva.

Zda se Julie dočká mužské společnosti, jisté zatím není. Mnichovany ale patálie se sochou Julie očividně netrápí. „Něco jsem o tom slyšel,“ řekl asi padesátiletý muž, který na lavičce ve stínu stromů na tržišti Viktualienmarkt pojídal hrozny. Seniorský pár, který seděl opodál, by další sochu uvítal. Soch není nikdy dost,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme