Generace, která se odpojí? Víc než třetina dospívajících v USA ví, že tráví příliš času na mobilu

Více než třetina dospívajících ve Spojených státech si uvědomuje, že tráví „příliš mnoho“ času na svých telefonech. Tématu se věnuje americký zpravodajský server CNN, který cituje z nové studie Pew Research Center. Ačkoli si velká část dotázaných myslí, že telefony přináší víc pozitivních než negativních věcí, čas na nich se snaží omezit.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž s telefonem, mobil

Víc než třetina dospívajících v USA ví, že tráví příliš času na mobilu (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | CC0 1.0

Informace CNN přicházejí v době, kdy se mezi rodiči, školami a zákonodárci ve Spojených státech stupňují obavy z vlivu sociálních sítí na duševní zdraví mladých lidí.

V několika amerických státech se už například pokusili zvýšit věkovou hranici k přístupu na sociální sítě. Navržené zákony se však setkaly s tvrdým právním odporem. Pondělní zpráva agentury Pew však naznačuje, že někteří dospívající si sami začínají k používání technologií nastavovat přísnější časové limity. 

Přesto si více než dvě třetiny dospívajících myslí, že výhody chytrých telefonů nad škodlivými účinky stále převažují. Podle výzkumu agentury Pew čím dál tím víc dospívajících uvádí, že telefon jim pomáhá v rozvíjení kreativity nebo k lepším výsledkům ve škole. Téměř polovina z nich (42 %) však zároveň dodává, že chytré telefony ztěžují osvojení si dobrých sociálních a komunikačních dovedností.

V České republice tráví podle dat vědců z Masarykovy univerzity z minulého roku většina mladých na telefonu v průměru 4 hodiny a 11 minut denně. I oni nejvíce času tráví na sociálních sítích, zhruba 74 minut za den. A stejně jako ve Spojených státech jsou nejpoužívanějšími sítěmi Instagram, TikTok, Snapchat a Facebook.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme