Sledování útraty i pomoc expertek. Aplikace z Olomouce bojuje se závislostí na hazardu

Ohlídat množství času věnovaného hazardním hrám i výši prosázených peněz pomůže hráčům nová mobilní aplikace Port, kterou vytvořila olomoucká organizace Společnost Podané ruce. Podle jejího odborného ředitele Lukáše Carlose Hrubého mohou hráči díky aplikaci průběžně kontrolovat své aktivity v hazardních hrách, aby jim sázky nezačaly přerůstat přes hlavu.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uživatelé si mohou v aplikaci nastavit částku, kterou mají k dispozici, a poté zadávají údaje o vložených či vyhraných penězích | Zdroj: Společnost Podané ruce

„Jako modelového uživatele aplikace si lze představit třeba zajištěného manažera hrajícího ruletu, který v sázkách hledá rozptýlení. Anebo mladé lidi, kteří sami aktivně hrají například fotbal, florbal nebo chodí plavat či běhat a společně s kamarády sledují sportovní události, na které si vsadí,“ řekl Hrubý.

Kasino nabídlo Jihlavě 130 milionů za prolomení zákazu hazardu. ‚Nepřijatelné,‘ reaguje primátorka

Číst článek

Uživatelé si mohou v aplikaci nastavit finanční částku, kterou mají k dispozici, a poté zadávají čas věnovaný hazardním hrám i údaje o vložených či vyhraných penězích. Aplikace jim poté v tabulce ukazuje aktuální finanční zůstatek i dobu strávenou hraním. Informace lze zobrazovat podle dnů, týdnů i měsíců.

Společně s aplikací Port vznikly i webové stránky Nabertekurz.cz, přes které se mohou hráči obrátit na odborné pracovnice. Každému zájemci přímo na těchto webových stránkách expertky poradí, jak lze řešit případné problémy způsobené hraním hazardních her. „Na facebookové stránce Naberte kurz zájemci najdou zajímavosti a aktuality ze světa sázení, ale také přínosné informace, které mohou pomoci snížit negativní dopad hraní na hráče i jejich blízké,“ uvedl Hrubý.

Podle Výroční zprávy o hazardním hraní v ČR za loňský rok může mít v Česku problémy s hraním hazardních her kolem 164 000 lidí starších 15 let. Patologických hráčů je pak téměř 60 000. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 000 mladých lidí ve věku do 18 let. Češi a Češky loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun a prohráli 31,3 miliardy.

Dluhy má 90 procent patologických hráčů. Podle zjištění dluhových poraden průměrná dlužná částka loni činila 750 000 korun. Studie mezi léčenými ukázala, že půjčky tvořily v posledním roce 26 procent jejich příjmů a desetina příjmu pocházela z kriminální činnosti, uvádí výroční zpráva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme