Sázavští katolíci mají kostel ve tvaru lodě s patnáctimetrovým křížem na přídi

Pod pojmem kostel si většina představí několik set let starou stavbu s vysokými věžemi, plnou soch svatých. Kostely se ale staví i v současnosti, a jeden takový vyrostl nedávno v Sázavě na Žďársku. Postavili si ho sami věřící.

Sázava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sázavští katolíci mají kostel ve tvaru lodě s patnáctimetrovým křížem na přídi

„Sázava má evangelický kostel, ale katolická farnost je ve Velké Losenici. Tady katolický kostel nikdy nebyl," říká starosta Sázavy František Ledvinka | Foto: Irena Šarounová | Zdroj: Český rozhlas

Na okraji obce Sázava jen pár kilometrů od Žďáru nad Sázavou stojí moderní stavba, která vypadá jako loď. Patnáct metrů vysoký kříž, který vyrůstá z její přídě, evokuje stěžeň. Je to nový katolický kostel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kostel v Sázavě připomíná svým tvarem loď

„Sázava má evangelický kostel, ale katolická farnost je ve Velké Losenici. Tady katolický kostel nikdy nebyl," říká starosta Sázavy František Ledvinka. Katolických věřících má obec poměrně dost, a tak myšlenka, která vznikla v devadesátých letech minulého století, začala brzy dostávat reálné obrysy.

V místě, kde dnes stojí kostel, stávala družstevní drůbežárna. Věřící založili spolek, a kostel, který byl nejdřív kaplí, si v podstatě postavili sami.

„Pět tisíc hodin odpracovaných,“ říká starosta. Kostel se z kaple stal jedním církevním dekretem. „Má to ale samozřejmě nějaké podmínky provozu. Musí tady být mše svaté minimálně dvě do měsíce,“ dodává.

‚Jsme habáni, máte sklep?‘ Dva poutníci ze Severní Ameriky hledají na Moravě stopy po svých předcích

Číst článek

To není těžké naplnit. Na pravidelných mších se schází asi sto dvacet lidí, slavnostní mše se dokonce konají u venkovního kamenného oltáře. „Dovnitř bychom se nevešli," vysvětluje František Ledvinka.

Kostel je zasvěcený Panně Marii Karmelské, a její socha také stojí za oltářem. Je z modrého skla. „Je od výtvarnice paní Tesařové. Z jedné strany je smutná, z druhé veselá,“ říká starosta.

Irena Šarounová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme