Na hlavě tykadla, v ruce kasička. Světluščí dobrovolníky potkáte i v budově Českého rozhlasu

Celý týden můžete v ulicích potkávat dvojice s tykadly na hlavě a s kasičkou. Můžete si od nich koupit suvenýr a přispět tak na sbírku Světluška, kterou na pomoc nevidomým už tradičně zřizuje Nadační fond Českého rozhlasu. A světluščí dobrovolníci ve středu celý den budou i v budově Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška | Foto: Press kit | Zdroj: Český rozhlas

Světluščí dobrovolníci už jsou v Českém rozhlase a to jak na Vinohradské 12, tak na naší druhé recepci v Římské 13. Určitě budou rádi, pokud se za nimi zastavíte a přispějete koupí nějakého suvenýru.

Světlušky ale potkáte i na dalších místech, i ve středu budou celkem v 350 městech a obcích, dobrovolníků je letos přes sedm tisíc.

„Jsou mezi nimi nevidomí. Není to úplně pravidlo, ale i nevidomí kolegové se rádi zapojují, většinou samozřejmě ve dvojici s někým, kdo vidí, ale každopádně jsme rádi, že i takto se veřejnost dostane do kontaktu s lidmi se zrakovým handicapem,“ popsal už dříve Radiožurnálu ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip.

Začíná sbírka na pomoc nevidomým. Stánek Světlušky najdete v Praze na Andělu

Číst článek

Tradičně si lidé mohou koupit tykadla nebo náramek. Přibyly ale i dva nové. „Tykadla jsou evergreen a letos máme dvě horké novinky a ukazuje se, že jsou opravdu horké. Světláček, což je světluščí speciální kartáček v černé barvě s reflexními štětinkami, a potom taková malá kožená kapsička nebo peněženka na drobné. Myslím si, že by mohly mít úspěch,“ popsal Filip.

Projekt Světluška pomáhá každoročně stovkám zrakově handicapovaných vést maximálně samostatný život, a to tím, že přispívá na jejich pomůcky a potřeby.

„Zmíním jednu slečnu z Královéhradecka, které jsme přispěli na rekonstrukci psychologické ordinace, kterou bude kombinovat ještě s hipoterapií, a samozřejmě přispíváme na kompenzační pomůcky, na osobní asistenty, na výcvik vodících psů a samozřejmě i organizacím, které jsou nezastupitelné v České republice, například rané péče a tyflocentra a tyfloservisy pro nevidomé a těžce zrakově postižené,“ vysvětlil Filip.

Dalším příkladem je třeba Věrka z Huslenek. Ta může navštěvovat běžnou základní školu, protože jí Světluška dlouhodobě přispívá na osobní pedagogickou asistenci. Věrce je 11 let a je prakticky nevidomá.

Světluška opět o trochu víc rozzáří životy nevidomých. Benefiční koncert pro ně získal dva miliony

Číst článek

Navštěvuje Základní školu Huslenky a díky pedagogické asistentce bezvadně zvládá tempo svých vrstevníků a může se se svými spolužáky zapojit i do běžných mimoškolních aktivit a zájmových kroužků.

Přispět může každý a to i ten, který dobrovolníky nepotká. Stejně jako v minulých letech můžou totiž lidé posílat dárcovské SMS - a to ve tvaru DMS SVETLUSKA 30 na číslo 87777.

Můžou samozřejmě přispět i přímo na účet sbírky Světluška - a to na číslo 9999999999/0100. Světluška jde navíc s dobou, takže ti, kteří chtějí pomoct, můžou využít i web nebo mobilní aplikaci.

„Pokud se podívají na svítíš.cz, tak je tam interaktivní mapa, kde najdou třeba i knihovny, kde si mohou koupit předměty, a nebo si stáhnou aplikaci Světluška zdarma do svých telefonů  a tam je velmi jednoduché, jedním klikem přispět ať už na bankovní konto nebo odesláním DMS právě na sbírku Světluška,“ pochlubil se Přemysl Filip.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme