Nadace rodiny Vlčkových koupila chátrající usedlost Cibulka. Chce ji přeměnit na dětský hospic

Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel antivirové firmy Avast Ondřej Vlček spolu s manželkou Katarínou. V komplexu Vlčkovi plánují vybudovat dětský hospic s paliativním střediskem, kavárnu či vzdělávací a komunitní prostory pro veřejnost, sdělil v pondělí jménem nadace Mirek Čepický.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Squat Cibulka v pražských Košířích

Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích | Foto: Magdaléna Medková

O osudu nevyužité usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři.

Dosavadní majitel usedlosti Oldřich Vaníček původně oslovil radnici Prahy 5 s nabídkou odkupu, změnil ale názor a začal jednat s jiným zájemcem.

Šéf Avastu Vlček se ženou Katarínou založili nadaci s aktivy 1,5 miliardy. Chtějí vybudovat i dětský hospic

Číst článek

V pondělí Nadace rodiny Vlčkových oznámila, že se stala novým vlastníkem Cibulky.

„Máme připravené zdroje na rekonstrukci a obnovu usedlosti. Náš první hrubý odhad nákladů na vybudování nové Cibulky je mezi 300 až 350 miliony korun. Jde o částku včetně plánovaného zdravotnického vybavení, ale nezahrnující prostředky, které jsme už vynaložili na samotné pořízení nemovitosti. Realistické je kompletní dokončení všech prací do roku 2026,“ uvedl Ondřej Vlček.

Usedlost se bude renovovat podle něj s respektem k historii areálu a svébytnému duchu místa, ve spolupráci s odborníky na památkovou péči i po diskusi s lidmi, kteří jsou s okolím spojeni. „Věříme, že se nám podaří skloubit zachování její historické hodnoty s požadavky na špičkové zdravotnické zařízení 21. století,“ dodal.

Jasné rozhodnutí

Nadace získala areál několika budov včetně nedalekého Čínského pavilonu o celkové rozloze přes 11 500 metrů čtverečních.

Novou podobu usedlosti určí výsledek architektonické soutěže, do níž chce nadace přizvat renomované architekty. Informacím o chystané obnově usedlosti jsou věnovány webové stránky www.novacibulka.cz.

„Jestliže jsem se měl rozhodnout mezi radnicí Prahy 5, která, jak jsem pochopil, ještě neměla jasný záměr, co s Cibulkou podniknout, a nabídkou Nadace rodiny Vlčkových, bylo moje rozhodnutí jasné,“ napsal v pondělí dosavadní majitel nemovitosti Vaníček.

Dodal, že původně měl v plánu se svým synem v usedlosti vybudovat hospic pro přestárlé pacienty, z toho však sešlo v důsledku synovy smrti. „Tím, že se usedlost Cibulka změní na útočiště pro těžce nemocné děti, navíc zároveň vzdám i poslední poctu svému zemřelému synovi a jeho snaze pomáhat svým bližním,“ doplnil.

Místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold připomněl, že městská část začala s rekonstrukcí Čínského pavilonu a jednala o odkupu usedlosti, záměr už schválilo i zastupitelstvo.

„V mezidobí se ovšem našel investor v podobě Nadace rodiny Vlčkových, který přišel s veřejně prospěšným a jasným cílem, jež Cibulce vrátí její někdejší krásu a zpřístupní ji veřejnosti. Plánu nového majitele proto velmi fandíme a budeme ho v jeho nelehkém úkolu podporovat a pomáhat mu,“ uvedl Herold v tiskové zprávě nadace.

Pro nadaci jsme koupili pražskou usedlost Cibulka. Je to pro nás obrovský krok. Více o něm píšeme v osobní zprávě na webu novacibulka.cz. Naše plány popisuje i reportáž v pořadu 168 HODIN (od 29. minuty) Děkujeme moc za pokračující podporu! ceskatelevize.cz/porady/1011703…

07:41 – 12. 04. 2021

1 15

Manželé Vlčkovi v polovině března oznámili, že do nově vzniklé Nadace rodiny Vlčkových vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun s cílem mimo jiné vybudovat dětský hospic a paliativní středisko.

Zhruba třetina částky vložené do nadace je určená na nákup a rekonstrukci usedlosti Cibulka a první fázi provozu objektu a nadace, uvedl v pondělí Čepický. Zbylá část bude určená jako jistina na investice, z jejichž výnosů se bude průběžně financovat provoz nadace.

Vlčkovi navazují na aktivity své již šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala úspěšná globální softwarová společnost. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme