Exkluzivně z opravené historické kopule Národního muzea. Přístupná bude už na podzim

Téměř sedm let zavřená a necelé tři roky opravovaná historická budova Národního muzea by se měla veřejnosti znovu otevřít 28. října 2018. Jako první z médií vyzkoušeli výhled z opravené hlavní kopule redaktoři pořadu Mozaika Českého rozhlasu Vltava.

Obrazem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes sedm milionů sbírkových předmětů čeká v depozitářích, aby se vrátilo do historické budovy Národního muzea, která se návštěvníkům uzavřela v roce 2011.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivně z opravené historické kopule Národního muzea. Přístupná bude už na podzim

Budova na pražském Václavském náměstí z roku 1891 čekala na generální opravu více než 120 let. Poškodily ji navíc i dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968.

Zřejmě největší novinkou bude zpřístupnění hlavní kopule, která nabízí jedinečný pohled na hlavní město. „Před rekonstrukcí byla nepřístupná a nám to bylo líto, protože je odsud krásný výhled nejen na Prahu, ale i na celou historickou budovu. Hlavní účel kopule je, aby se okny dostávalo světlo do Pantheonu, který je pod námi. Teď stojíme na podlaze ze dřeva, ale bude z průhledného tvrzeného skla,“ řekl Českému rozhlasu Vltava generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Oprava historické budovy Národního muzea je nejsložitější obnovou v dějinách moderní památkové péče. Začala na jaře 2015.

„Stavba je velice náročná. Je to jedna z největších budov Praze a mimo hrady a zámky možná i v celé republice. Navíc nejde jen o rekonstrukci, ale i modernizaci. Budova je národní kulturní památkou, takže podstatná část je restaurátorská,“ dodal Lukeš.

Kopule Národního muzea - Spherical Image - RICOH THETA

Začátkem ledna jsou dokončené veškeré hrubé práce, většina restaurátorských prací, zlacení věží, okna, zastřešení obou dvoran nebo fasáda. Na té by měly i nadále zůstat viditelné stopy po střelbě okupantů z 21. srpna 1968.

„Vyčištěním kamene došlo k zesvětlení fasády, takže vypadá víc tak, jako na konci 19. století. Tím ale došlo k paradoxu - světlé opravy po střelách jsou teď tmavší než samotná fasáda a nejsou tolik vidět. Jako historik bych to chtěl zachovat jako transparentní, viditelné a srozumitelné memento roku 1968, ale porovnáváme stanoviska historiku a památkářů, kteří hledí na celistvost fasády, takže hledáme řešení,“ vysvětlil Lukeš.

Otevření historické budovy veřejnosti je plánované na 28. října 2018. Bude spojené s velkou výstavou ke 100. výročí založení Československé republiky, kterou muzeum připravuje ve spolupráci se Slovenským národním muzeem, a 200 letům od založení Národního muzea v roce 1818.

Stálé expozice ale v říjnu 2018 ještě hotové nebudou. „Že ještě nebudou kompletní, jsme věděli už v roce 2015, nešlo by to v souběhu stihnout. Už na nich ale pracujeme a v půlce roku 2019 by měla být otevřená podstatná část expozic - všechny, které se týkají přírodních věd. Ve vedlejší nové budově, ve které sídlilo Federální shromáždění a po něm Rádio Svobodná Evropa, bude expozice věnovaná dějinám 20. století a speciální dětské muzeum,“ říká Michal Lukeš.

Alena Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme