Národní rada zdravotně postižených existuje už 20 let. Na její počest se konala akce na Pražském hradě

S dvouměsíčním zpožděním způsobeným pandemií koronaviru si v sobotu na Pražském hradě Národní rada osob se zdravotním postižením připomněla dvě desítky let své existence. I po přesunu akce se znovu rostoucím počtem nakažených měla většina z dvou stovek hostů v Jízdárně nasazené po celou dobu roušky, snímali si je jen ti, kdo vystupovali na pódiu, nebo konzumovali občerstvení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad uzavřený veřejnosti

Na Pražském hradě se konala oslava 20 let existence Národní rady zdravotně postižených | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předseda rady Václav Krása dvacetileté období rady rozdělil do tří etap, během nichž rada podle něj přešla od nátlakových akcí k diplomacii a prosadila řadu novel a zákonů, jimiž pomohla zlepšit život postižených.

Dotaci na kompenzační pomůcky nově získají i lidé, u kterých je postižení hybnosti druhotným projevem

Číst článek

Statečnost lidí, kteří se někdy i celoživotně potýkají se svými tělesnými omezeními, vyzdvihl premiér Andrej Babiš (ANO), setkání pozdravili i ministři Karel Havlíček a Jana Maláčová a další politici či příznivci sdružení.

„Žít se zdravotním handicapem je těžké a lidé, kteří bojují s nepřízní osudu a nevzdávají se, nám všem mohou být inspirací,“ uvedl Babiš a poděkoval radě za její práci. Připomněl, že zdravotně postižení jsou jednou z nejohroženějších skupin obyvatel při pandemii koronaviru. „Klíčová je dostupná zdravotní a sociální péče a včasná informovanost i mezi blízkými,“ uvedl.

Historické tři etapy

Rada vznikla v červnu 2000, kdy se na tom dohodla dvě sdružení organizací postižených. Nyní zastřešuje spolky, kde víc než polovinu členů tvoří lidé s handicapem a jejich blízcí. Vyjednává za ně s vládou, ministerstvy, kraji, zákonodárci či úřady.

Slovník byl vytržený z kontextu. Postižení chtějí být vnímáni především jako lidé, říká Šimůnková

Číst článek

Krása, který je předsedou rady od roku 2002, v sobotu připomněl hlavně období ohraničené roky 2009 až 2013. „Bylo to období těžkého boje za práva lidí s postižením, doba po krizi, doba restrikcí, které dopadly i na lidi se zdravotním postižením,“ vzpomněl.

Rada tehdy připravovala i nátlakové akce a v roce 2011 před ministerstvem práce uspořádala podle Krásy asi největší vystoupení osob se zdravotním postižením ve střední Evropě, na které přijelo na 5000 lidí z celé republiky. Jeho středobodem byla sKarta, s níž si měli potřební povinně vybírat dávky z bankomatů. Systém těchto karet se podle Krásy i díky tomuto nátlaku zrušil.

Třetí etapu v životě rady od roku 2014 podle něj charakterizuje zlepšování podmínek života lidí s postižením. Z nich v sobotu vyzdvihl významné zvýšení příspěvku na péči, prosazení změn v podpoře zaměstnávání osob se zdravotním postižením nebo významné změny směrem k lepšímu přístupu ke vzdělání.

Připomněl ale také, že v současné pandemii koronaviru patří zdravotně postižení k těm nejohroženějším i kvůli možnému šetření kvůli ekonomickému poklesu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme