VIDEO: Bývalý inženýr NASA vymyslel třpytkovou bombu. Slouží jako past na zloděje balíků

Bývalý inženýr amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Mark Rober, který svého času pracoval na robotickém vozítku Curiosity pro výzkum Marsu, strávil půl roku konstrukcí „třpytkové bomby“ určené k potrestání zlodějů. Už několikrát mu totiž ukradli balíčky ležící u jeho dveří.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro výrobu důmyslného zařízení se rozhodl poté, co policie sdělila, že jeho poslední případ nedokáže vyšetřit, přestože zloděje při krádeži zachytila kamera střežící jeho domov, uvedla zpravodajská stanice BBC na svém webu.

Soud zastavil stíhání notorického zlodějíčka. Vězení na recidivistu nemá výchovný účinek

Číst článek

Zařízení v krabici od reproduktoru Apple Homepod využívá čtyři chytré mobily, obvodovou desku a skoro půl kilogramu třpytek. Vše se aktivuje, pokud zloděj krabici otevře; zároveň tento okamžik zachytí kamery a mikrofony v mobilech.

Třpytky jsou v nádobě, ve které se roztočí ventilátor, když se krabice otevře. Výsledek doplní páchnoucí sprej, zamořující ovzduší každých 30 vteřin.

Balík adresovaný Kevinu McCallisterovi - což je jméno chlapeckého hrdiny filmu Sám doma - nechává Rober na verandě.

Z pokladničky v památníku heydrichiády ukradl 20 tisíc. Po měsíci ho dopadla policie

Číst článek

Několikrát už byl ukraden - a znovu nastaven, aby opět „vybuchl“. Pokaždé od něj zloději utekli, anebo jej vyhodili, ale to už byli pokryti třpytkami. „Bombu“ pak její majitel snadno nalezl díky tomu, že pohyb zařízení monitoruje systém GPS.

Rober, který se nyní živí jako youtuber, samozřejmě o všem natočil video, které už zaznamenalo přes 21 milionů zhlédnutí.

Internetový obchod Amazon oznámil, že spolupracuje s policií v americkém státu New Jersey na potírání krádeží balíků. Policisté nastražili falešné zásilky vybavené zařízením, které je umožňuje vystopovat, a zabudovali skryté kamery do domů v oblasti, postižené podle Amazonu a dostupných údajů o místní kriminalitě krádežemi. Jeden z těchto balíčků byl ukraden během tří minut, poznamenala BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme