Lékaři ženám tvrdili, že jde o dočasnou antikoncepci, říká aktivistka a oběť násilné sterilizace Gorolová

Aktivistka Elena Gorolová byla v loňském roce zařazena televizí BBC do žebříčku 40 nejinspirativnějších žen světa. Matka dvou dětí se v 80. letech stala obětí násilné sterilizace. Tu umožňovala státní politika až do roku 1993. Nyní bojuje za práva všech matek, které byly takto postiženy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elena Gorolová | Foto: Paměť Romů | Zdroj: Repro YouTube

„Zpočátku jsem měla dojem, že to dělali jen romským ženám. V současné době vím, že se to stávalo i neromkám. Je ale pravda, že romských žen je většina. Zákroky byly protiprávní i z hlediska tehdejšího práva, protože ženám nikdo neřekl, jaká jsou zdravotní rizika, nebyl tam informovaný souhlas. Dokonce to bylo ženám předkládáno k podpisu při porodu nebo těsně po něm či před ním,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Elena Gorolová

Gorolová popisuje, jak pacientky dostávaly vyloženě lživé informace. Například o tom, že zákrok je pouze forma dočasné antikoncepce. V romské kultuře je navíc dítě považované za požehnání. Pokud žena děti nemá, musí se vyrovnávat s určitým sociálním stigmatem.

„Je to ostuda. Když se například slavilo, tak se mého manžela ptali, proč nemáme další děti. Nebylo mu příjemné jim vysvětlovat, co se vlastně stalo. Doma z toho někdy byly i hádky,“ popisuje Elena Gorolová.

Když se však Gorolová pustila do obhajoby sterilizovaných žen a informování veřejnosti o této praxi, byl jí její muž ve všem nápomocný. Je zajímavé, že blízký kontakt a spolupráce s majoritou přinesla aktivistce zároveň podezřívavost ze strany Romů.

„Bylo to náročné. Začala volat televize, dávala jsem hodně rozhovorů a bylo nutné tomu čelit, protože také musím pracovat. Dříve jsem bydlela v jednom ghettu. Když jsem začala pracovat a studovat, ostatní Romové mně začali říkat ‚gadžovka‘. Nyní mě ale rodiny, se kterými pracujeme, berou takovou, jaká jsem. Jsem pořád stejná, i když jsem byla někde vyhlášená,“ komentuje svůj mezinárodní úspěch.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Elenou Gorolovou, která mimo jiné vypráví i o dalších svých aktivitách.

Kateřina Tesařová, Lucie Vopálenská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme