Nejčastějšími jmény v Česku byly minulý rok znovu Jakub a Eliška. Z nejoblíbenějších vypadl třeba Petr

Nejpopulárnějšími jmény mezi rodiči nově narozených dětí byla loni stejně jako o rok dříve Jakub a Eliška. Jakub se v čele žebříčku drží od roku 2011, Eliška od roku 2012. Na dalších místech se v případě chlapců umístil Matyáš a Jan, u dívek Viktorie a Anna. Ve čtvrtek to řekl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Z první dvacítky vypadla jména Petr a Veronika. Loni se podle dat úřadu v Česku narodilo asi 91 200 dětí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek, mimino, batole (ilustrační foto)

Rozmanitost jmen je velká, rodiče jich loni použili na 3100 u chlapců a asi 3400 u dívek | Zdroj: Pexels | CC0 1.0

Trojice nejpopulárnějších jmen je u obou pohlaví stejná jako loni, pouze u chlapců se vystřídali na druhé a třetí příčce Jan s Matyášem. Na dalších místech žebříčku popularity se loni umístil Adam, Matěj a Vojtěch, u ženských jmen Sofie, Natálie a Tereza.

Vnitro zveřejnilo seznam rodově neutrálních jmen. Pomůže trans osobám na matrikách

Číst článek

Rojíček dodal, že rozmanitost jmen je velká a loni jich rodiče použili na 3100 u chlapců a asi 3400 u dívek, přičemž ČSÚ různé písemné varianty stejného jména jako Michal a Michael počítá jako dvě.

„Největší vzestup byl u jmen Theo, William a Vojta,“ řekl dále předseda. Největší pokles popularity naopak zaznamenala jména Vladimír, Sebastien a Ivan. U dívek byla největšími „skokany“ jména Lea, Isabela a Olivie, na popularitě naopak nejvíce ztratily Agáta, Monika a Melanie.

Z dlouhodobějšího pohledu jsou čím dál populárnější Dominik a Sofie, naopak na popularitě ztrácí Tomáš, Martin, Petr či Veronika.

Nejoblíbenější jména pro děti narozené v roce 2023
1. Jakub Eliška
2. Matyáš Viktorie
3. Jan Anna
4. Adam Sofie
5. Matěj Natálie
6. Vojtěch Tereza
7. Dominik Ema
8. David Adéla
9. Tomáš Amálie
10. Filip Julie

Historicky zaznamenalo mezi roky 1950 a 2023 mezi chlapci nejvíce prvenství jméno Jan, a to 25krát. Následoval Petr s 18 ročníky a Jakub se 17. U dívek ve 25 ročnících zvítězila Jana, následovala Tereza s 15 prvenstvími a Eliška s 12.

Oblíbenost Jakuba a Elišky platí ve většině republiky, na prvních příčkách se jména umístila v 11 ze 14 krajů.

Jinak to bylo například v Praze, kde bylo nejvíce Matyášů, Jakubů a Adamů u chlapců a Anen, Sofií a Elišek u dívek. V metropoli je však podle Rojíčka výběr jmen velmi rozmanitý a tři nejpopulárnější zvolí rodiče jen u asi 10 procent nově narozených dětí.

Proč jména herců na plakátech filmů neodpovídají pořadí, v jakém jsou vyobrazeni? Sláva a peníze

Číst článek

Tradičněji rodiče pojmenovávají například ve Zlínském či Jihočeském kraji. Popularita některých jmen se mění také podle velikosti obce, ve velkých městech jsou populárnější například Albert nebo Elizabeth, Radků a Štěpánek je zase více v menších obcích.

Analýza se zabývala rovněž „děděním“ jmen. „Každý třetí otec jménem Antonín dal svému synovi totéž jméno,“ řekl předseda. Následovala další tradiční jména jako Václav, František a Josef. U dívek je tento zvyk mnohem méně patrný, nejvýraznější byl u Marií, kde dosáhl podílu 7,3 procenta.

Rodiče loni dávali dětem i nezvyklá jména. V případě chlapců to byl například Adrián, Alfons, Baltazar, Samal, Simeon, Xavier, Valentin nebo Kryšpín. U dívek se objevila třeba jména Aisha, Adléta, Odeta, Vilemína, Doubravka, Liana nebo Heda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme