Nejstarší česká poštovna se přestěhovala ze Sněžky do Monínce na Příbramsku

Na vrchol sjezdovky skiareálu Monínec se přestěhovala historická poštovna z 19. století, která dříve stála 150 let na Sněžce a poté provizorně deset let v kempu pod Javorovou skálou. Dřevěnou stavbu před deseti lety zachránila před zánikem parta nadšenců vedená Tomášem Trnkou.

Sedlec-Prčice (Příbramsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova měla být postavena na Monínci už před deseti lety, ale úřady tomu nedaly souhlas | Foto: Jan Kopřiva | Zdroj: Český rozhlas

„Bylo mi to líto, že se má poštovna bourat, tak jsem zbláznil dvacet pět kamarádů, aby se mnou do toho šli,“ vzpomíná Trnka pro Český rozhlas České Budějovice.

Budova měla být už tehdy postavena na Monínci, ale úřady tomu nedaly souhlas, proto skončila v kempu.

„Loni ale kemp změnil majitele a z poštovny by se stala jen bouda na dříví nebo občerstvení. A tak jsme se podruhé spojili s panem Trnkou,“ vypráví ředitel skiareálu Monínec Jaroslav Krejčí.

Areál stavbu od Tomáše Trnky odkoupil, úřady tentokrát stavbu povolily, a tak ji teď řemeslníci trám po trámu, hřebík po hřebíku znovu rozebrali a postavili na vrcholu Monínce.

První návštěvníci se do poštovny na novém místě podívali v sobotu. Od 11 hodin proběhlo slavnostní otevření. V poštovně turisté najdou informační centrum turistické oblasti Toulava a muzeum připomínající její historii.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme