Nemáte doma záchod? Podle indického soudu jde o fyzické týrání

Nemít doma toaletu znamená krutost hraničící s týráním. Soud v indickém státě Rádžastán vyhověl ženě, která požádala o rozvod, protože její muž doma nepostavil záchod.

Tento článek je více než rok starý.

Džódpur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchod. Ilustrační foto.

Záchod. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Případ se dostal k rodinnému soudu ve městě Bhilwara na západě Indie a o rozvod požádala dnes 24letá žena, která popsala svou zoufalou situaci indické televizi ANI.

S potřebou totiž musela celých šest let čekat vždy až na západ slunce a pak chodit do polí za vesnici. 

Čtyři roky si na to stěžovala u svého muže a vlastních rodičů, ale marně. Manžel namítal, že když se manželství uzavíralo, domácí záchod po něm nikdo nepožadoval. A hájil se také tím, že stejně postupují i ostatní ženy ve vesnici a nestěžují si.

To ale manželce nestačilo a případ skončil u soudu, který dal nakonec ženě za pravdu.

Situace je o to kurioznější, že v Indii soudy žádosti žen o rozvod uznávají jen v případech domácího násilí nebo týrání. 

Indická vláda chce, aby každá domácnost měla vlastní záchod do roku 2019, a to i na venkově, kde to zatím není běžné.

Soud nakonec prohlásil, že nutit ženu chodit vykonávat potřebu ven až po setmění je fyzické týrání, které pošlapává lidskou důstojnost a ženskou cudnost.

Dodal navíc, že muži se nezdráhají utrácet za tabák, alkohol nebo mobilní telefony, ale investovat do toalety se jim nechce. 

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme