Králem karnevalu v New Orleans se stal chlapec z Česka. ‚Jsme na něj velice hrdí,‘ říkají rodiče

Mardi Gras, jak se v New Orleansu na jihu Spojených států říká karnevalu, právě skončilo. Konec je dvoutýdenním oslavám a desítkám velkolepých průvodů. Karneval 2019 byl velmi speciální pro jednu tamní napůl českou rodinu, kterou vyzpovídal Radiožurnál.

New Orleans Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mardi Gras v USA (ilustrační foto) | Foto: Joshua L. Jones | Zdroj: ČTK/AP

Jedenáctiletý Adam Haider je trochu nesmělý kluk, který rád hraje fotbal a ve škole rychle a dobře počítá matematické úlohy. Na dva dny v roce se teď ale stal králem. Králem karnevalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Králem karnevalu v New Orleansu se stal chlapec z Česka. Více si poslechněte v reportáži Julie Urbišové

„Napoprvé jsem byl trochu nervózní, ale pak už to bylo dobrý. Rozhazoval jsem korále, hračky všem," podělil se o své zážitky s Radiožurnálem Adam, který se s rodinou na neworleanské předměstí přestěhoval před čtyřmi lety. Mohl zažít něco, co se mnohdy nepoštěstí ani rodilému Američanovi.

Být součástí průvodu není samozřejmost. „Adámek přišel jednou ze školy s tím, že se může přihlásit, aby byl králem. Tatínek mu to podepsal, ale bylo to mnoho podmínek, které musel splnit, samozřejmě výborný prospěch a vynikající chování a pak měli losování v tělocvičně ze všech žáků, myslím, pátého ročníku a byl vylosovaný,“ vysvětluje jeho maminka Zuzana, rodačka z Brna.

Dva průvody

„Seděl jsem vedle kamaráda, říkal jsem si: ‚To já nedokážu.‘ A najednou jsem to byl já,“ popsal Adam. „Nejradši na Mardi Gras mám velké průvody, hodně chytíš - korále, hračky hází, všechno.“

OBRAZEM: Rej barev a samby. Brazilské Rio de Janeiro ovládlo karnevalové veselí

Číst článek

„Adam jel celkem ve dvou průvodech. Jeden ten hlavní, ten se jmenuje The Nights of Nemesis, a tam reprezentoval školu a potom jel ještě ve školním průvodu, který měli minulý týden,“ vysvětlila Adamova maminka.

Na začátku si ani jeden z rodiny neuvědomovali, jaká je to čest. Až když oběma rodičům chodily gratulovat desítky dalších maminek a tatínků z jejich školy Arabi Elementary, pochopili, že měl jejich Adam štěstí.

Oblek, kabriolet, korálky a hračky

„Jsme hrdí rodiče na Adámka, protože když známe historii, nebo když mu můj táta volá, že králové jezdí v Česku na koni, tak jsme si to jako rodina začali víc a víc uvědomovat a jsem ráda, že se nakonec tím králem stal,“ dodala Zuzana.

A pak už následovaly týdny příprav. Rodiče museli pro svého páťáka vybrat oblek, společně s rodiči královny pronajmout auto - kabriolet, ve kterém pak v průvodu jeli, a samozřejmě spoustu korálků, hraček a sladkostí pro přihlížející děti.

„Utratil jsem minimálně 250 dolarů jenom za pamlsky, hračky a tak. Bylo to fakt docela drahé,“ říká hrdý otec Nashad Haider.

A stejně budou vzpomínat i rodiče. Být králem karnevalu je něco, co se přihodí jednou za život.  I když možná to pro tuto rodinu naposledy nebylo. Teď jsou na řadě Adamovi bratři Dan a Tom.

„Happy Mardi Gras.“

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme