Nizozemský gynekolog je otcem 17 dětí svých pacientek. ‚Považujeme to za nepřijatelné,‘ říká nemocnice

Nizozemský gynekolog bez vědomí budoucích rodičů opakovaně používal své sperma pro umělé oplodnění, a stal se tak otcem nejméně 17 dětí. Dnes již zesnulý lékař Jan Wildschut působil v nemocnici Isala ve městě Zwolle v letech 1981 až 1993. Informaci v úterý zveřejnila samotná nemocnice a agentura AP.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělé oplodnění IVF (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Z morálního hlediska považuje (nemocnice) Isala za nepřijatelné, aby gynekolog, specialista na reprodukci, byl zároveň ošetřujícím lékařem a dárcem spermatu,“ uvedla nemocnice v prohlášení.

Pomoc, nebo byznys? Lékaři si stěžují, že kliniky málo řeší příčiny neplodnosti u mužů

Číst článek

Gynekologovo otcovství potvrdily testy DNA. Podle nemocnice jsou potomci někdejších pacientek a lékařova rodina v pravidelném kontaktu a mají dobré vztahy.

Úřady vytvořily lékařův profil DNA. Děti rodičů, kteří se v nemocnici léčili na neplodnost, si tak mohou ověřit, zda je Wildschut také jejich biologickým otcem.

Podobný případ gynekologa, který bez vědomí svých pacientek používal k inseminaci vlastní sperma, byl v Nizozemsku odhalen už v loňském roce. Výsledky DNA tehdy potvrdily, že lékař Jan Karbaat je biologickým otcem nejméně 49 dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme