Nobelovy ceny se nebudou udělovat podle kvót, řekl šéf švédské akademie. Dosud ocenění získalo 59 žen

Královská švédská akademie se nechystá při udělování prestižních Nobelových cen zavádět kvóty, jež by určovaly minimální poměr oceněných žen nebo příslušníků etnických menšin. Podle serveru BBC to řekl šéf akademie Goran Hansson. Nobelovu cenu dostalo od roku 1901 celkem 59 žen, letos byla mezi oceněnými jediná – filipínská novinářka Maria Ressaová.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Budeme udílet ocenění těm, kteří si to nejvíce zaslouží, těm, kteří učinili nejdůležitější příspěvek.“ Ilustrační foto | Foto: Kanadské vědeckotechnické muzeum CSTM

Švédská akademie chce podle Hanssona, aby lidé vyhrávali, „protože učinili nejdůležitější objev, ne kvůli jejich pohlaví nebo etnicitě“.

šéf Královské švédské akademie Goran Hansson | Foto: Janerik Henriksson | Zdroj: ČTK / AP

„Je smutné, že je tak málo ženských laureátek a je to odrazem neférových podmínek ve společnosti, zejména v minulých dobách, které ale stále existují. A musíme toho v tomto ohledu ještě hodně udělat,“ řekl podle serveru BBC Hansson.

„Rozhodli jsme se, že nebudeme zavádět kvóty na pohlaví a etnicitu,“ dodal s tím, že takové rozhodnutí je v „souladu s duchem poslední vůle Alfreda Nobela“, švédského chemika, který ceny založil.

„Budeme udílet ocenění těm, kteří si to nejvíce zaslouží, těm, kteří učinili nejdůležitější příspěvek.“

Málo žen ve vědě

Hansson ale zároveň podotkl, že Královská švédská akademie chce dosáhnout většího počtu nominovaných žen a že bude rovněž dosazovat více žen do svých komisí.

„Potřebujeme ale pomoci, v tomto nám musí pomoci společnost,“ řekl šéf akademie. „Potřebujeme jinak přistupovat k tomu, když se ženy rozhodnou k vědecké kariéře, aby měly šanci učinit objevy, které ty ceny dostávají,“ pokračoval.

Nobelovu cenu za mír získali novináři Muratov a Ressaová. Výbor ocenil jejich obranu svobody slova

Číst článek

„Mějte na paměti, že jen kolem deseti procent profesorů v přírodních vědách v západní Evropě a Severní Americe jsou ženy, a pokud se přesunete do východní Asie, je to ještě méně,“ podotkl.

Letos jediná oceněná žena – Maria Ressaová – získala Nobelovu cenu za mír společně s novinářem Dmitrijem Muratovem z Ruska za svůj boj za svobodu slova.

Mezi další význačné laureátky z minulých let se řadí například Françoise Barré-Sinoussiová, která v roce 2008 dostala Nobelovu cenu za medicínu za objev viru HIV, nebo spisovatelka Toni Morrisonová, oceněná v roce 1993 Nobelovou cenou za literaturu.

Dosud nejúspěšnější je v tomto ohledu Marie Curieová, která stále zůstává jedinou ženou, jež dostala ocenění dvakrát – poprvé v roce 1903 za fyziku a následně v roce 1911 za chemii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme