Nobelovu cenu za mír získali novináři Muratov a Ressaová. Výbor ocenil jejich obranu svobody slova

Nobelovu cenu za mír získali v letošním roce novináři Dmitrij Muratov z Ruska a Maria Ressaová z Filipín za svůj boj za svobodu slova. Oznámil to v pátek norský Nobelův výbor.

Oslo (Aktualizováno: 14:20 8. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laureáti Nobelovy ceny za mír za rok 2021 Maria Ressaová a Dmitrij Muratov na ilustraci norského Nobelova výboru

Laureáti Nobelovy ceny za mír za rok 2021 Maria Ressaová a Dmitrij Muratov na ilustraci norského Nobelova výboru | Foto: Niklas Elmehed | Zdroj: NobelPrize.org

„Svoboda projevu a svoboda informací jsou klíčovými předpoklady demokracie a chrání před válkou a konflikty. Držitelé Nobelovy ceny za mír za rok 2021 jsou zástupci všech novinářů, kteří hájí tyto ideály ve světě, kde demokracie a svoboda tisku čelí čím dál nepříznivějším podmínkám,“ uvedl Nobelův výbor ve svém prohlášení.

Muratov je spoluzakladatelem a šéfredaktorem ruského opozičního listu Novaja gazeta, pro nějž pracovala i uznávaná novinářka Anna Politkovská, zavražděná v Moskvě v roce 2006.

Free, independent and fact-based journalism serves to protect against abuse of power, lies and war propaganda. The Norwegian Nobel Committee is convinced that freedom of expression and freedom of information help to ensure an informed public.

#NobelPrize #NobelPeacePrize

11:06 – 08. 10. 2021

599 1379

„Novaja gazeta je v současnosti nejnezávislejší list v Rusku se silně kritickým postojem k moci. Díky žurnalistice založené na faktech a profesní integritě se stal důležitým zdrojem informací o trestuhodných stránkách ruské společnosti, které jsou v jiných médiích zmiňovány jen zřídka,“ napsal Nobelův výbor.

Duterteho válku proti drogám bude vyšetřovat Mezinárodní trestní soud. Filipíny spolupráci odmítly

Číst článek

Připomněl, že od svého založení v roce 1993 Novaja gazeta publikovala kritické články o tématech sahajících od korupce přes policejní násilí, nezákonné zatýkání, volební podvody a internetové trolly až po nasazování ruských ozbrojených sil v Rusku i za jeho hranicemi.

„Odpůrci listu Novaja gazeta na to reagovali zastrašováním, výhrůžkami, násilím a vraždami. Od začátku fungování listu bylo zabito šest jeho novinářů, včetně Anny Politkovské, která psala články odhalující fakta o válce v Čečensku. Navzdory těmto vraždám a hrozbám šéfredaktor Muratov vždy odmítal opustit nezávislou politiku listu a důsledně bránil právo novinářů psát, co chtějí a o čem chtějí, pokud to odpovídá profesním a etickým normám žurnalistiky,“ dodal výbor.

Kritika drogové války

Ressaová v roce 2012 spoluzaložila a stále řídí zpravodajský portál Rappler, který je jedním z mála místních médií kritických ke kontroverznímu filipínskému prezidentovi Rodrigovi Dutertemu.

Nobelovu cenu za literaturu dostal Tanzanec Abdulrazak Gurnah. Věnuje se následkům kolonialismu

Číst článek

Terčem kritiky se v Rappleru stala především prezidentova tvrdá protidrogová kampaň, která si podle oficiálních filipínských zdrojů vyžádala na 6000 obětí, zatímco organizace pro lidská práva uvádějí přes 12 000 mrtvých, převážně z řad drobných překupníků a narkomanů.

„Ressaová s využitím svobody slova poukazuje na zneužívání moci, násilnosti a rostoucí autoritářství ve své rodné zemi. Dokumentuje také, jak jsou sociální sítě využívány k šíření falešných zpráv a zastrašování oponentů,“ uvedl Nobelův výbor.

Ačkoli ruský režim je častým terčem kritik listu Novaja gazeta, Kreml Muratovovi k zisku ceny poblahopřál. „Můžeme Dmitriji Muratovovi pogratulovat. Soustavně pracuje v souladu se svými vlastními ideály a je jim věrný. Je talentovaný a statečný,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Muratov řekl, že ocenění věnuje listu Novaja gazeta a jeho zabitým novinářům.

‚Jsem v šoku‘

Ressaová v reakci uvedla, že ji zisk ocenění ohromil. „Jsem v šoku,“ řekla v živém vysílání zpravodajského serveru Rappler.

Nobelovu cenu za chemii získali Němec a Američan za vývoj nového způsobu vytváření molekul

Číst článek

Zástupci norského Nobelova výboru letos vybírali z 329 kandidátů: 234 jednotlivců a 95 organizací. V loňském roce si Nobelovu cenu odnesl Světový potravinový program (WFP) za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech.

Cena za mír je předposlední Nobelovou cenou, která byla letos ohlášena. Postupně byli tento týden oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku, chemii a literaturu. V pondělí se veřejnost dozví jméno nositele letošní ceny za ekonomii.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos činí deset milionů švédských korun (zhruba 25 milionů Kč). Slavnostní předávání Nobelových cen se uskuteční 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela (1833-1896).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme