Za stokorunu noc v teple. Armáda spásy spustila další ročník projektu, který pomáhá lidem bez domova

Zájemci mohou letos již pošesté pořídit takzvané nocleženky, které lidem bez domova umožní přečkat noc v teple. Cena jednoho poukazu je 100 korun, koupit je ho možné na webu projektu. Loni lidé pořídili rekordní množství bezmála 40 000 poukázek, obrovská vlna solidarity se strhla například v první polovině února, kdy Česko zasáhly silné mrazy. Novinářům to v úterý řekli zástupci Armády spásy, která projekt organizuje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelka Centra sociálních služeb B. Bureše Jitka Modlitbová informovala novináře o programech pro lidi bez domova, dárcovské kampani Nocleženka a o lidech bez domova v koronavirové pandemii. Na snímku je v jedné z nocleháren.

Ředitelka Centra sociálních služeb B. Bureše Jitka Modlitbová informovala novináře o programech pro lidi bez domova, dárcovské kampani Nocleženka a o lidech bez domova v koronavirové pandemii. Na snímku je v jedné z nocleháren. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Nocleženka lidem bez domova na noc zajistí lůžko v jedné z nocleháren Armády spásy, které jsou v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Šumperku, Jirkově a Havířově.

„Nejde však pouze o přespání. Člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj, má možnost se osprchovat, provést osobní hygienu, je mu zajištěno základní ošetření i podpora sociálního pracovníka,“ řekla koordinátorka projektu Lenka Kořínková.

Facebook se přejmenoval na Meta, zrušil stránku pražské neziskové organizace se stejným názvem

Číst článek

Připomněla také, že každá z nocleženek má přidělené vlastní číslo a je v evidenci. Dárce se tak dozví, kdy někdo „jeho“ poukaz využil.

Pokud se peněz shromáždí víc, Armáda spásy je využije na další podporu lidí bez domova, řekl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Jako konkrétní příklad uvedl nákup brýlí pro mladíka, který navštěvuje nízkoprahové centrum a jehož rodina si je nemohla dovolit, nebo úhradu družiny pro děti matek z azylového domu.

Finance jdou i na nákup léků či na nedoplatky například za energie. Pomoc lidem bez domova ani letos nenaruší s přicházející zimou zhoršující se epidemická situace. Kvůli koronaviru však musí noclehárny zvýšeně dbát na bezpečnost klientů.

„Naše kapacity nebudeme omezovat ani kvůli onemocnění covidu-19. Není to možné, jelikož mráz lidi ohrožuje daleko více. Riziko umrznutí je pro lidi bez domova mnohonásobně vyšší než fatální následek onemocněním covid-19,“ řekl Krupa.

„Nechceme klienty ohrožovat, pravidelně je v různých intervalech testujeme, očkované i neočkované. Často jde o lidi z rizikových skupin, ať už kvůli věku, nebo zdravotnímu stavu,“ dodal.

‚Člověk si s sebou do hrobu nic nevezme.‘ Přibývá lidí, kteří odkazují svůj majetek na dobročinné účely

Číst článek

„Noc, když je pod nulou, může být fatální. Bohužel každým rokem se nám stává, že tady v Praze zemřou lidé bez domova na ulici. Když využijí nocleženku, mají zajištěnou sprchu, večeři a postel v teple a suchu,“ uvedla pro Radiožurnál Jitka Modlitbová, ředitelka Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy v Praze.

Pražské pobočky podle ní v současné vlně neměly žádného pozitivního klienta. Pokud by se přece nákaza projevila, v hlavním městě mohou lidé bez domova přečkat onemocnění v izolaci ve speciálním lůžkovém zařízení.

„Nocleženku využívám, protože mi nic jiného nezbývá. Nocleženka je pro mě záchrana života. Věc, která je pro mě důležitá,“ řekl jeden z klientů pražské pobočky Armády spásy.

Organizace v některých městech v zimě lidem bez domova nabízí i takzvaná iglú, tedy dlouhodobé bezplatné zapůjčení speciálních přístřešků. Podle Krupy ho využívají ti, kteří z různých důvodů nechtějí přijít do nocleháren. Jde například o lidi, kteří mají psa, nechtějí opustit svou lokalitu nebo třeba nedůvěřují institucím.

Marie Veselá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme