Stejné výsledky a volno navíc. Norské školy zkouší zkrátit výuku o jeden den, téma se řeší i u voleb

Když se řekne povinná školní docházka, obvykle si ji v Česku představíme od pondělka do pátku. V Norsku je to komplikovanější. V některých regionech mají totiž děti jeden den volna navíc. Čtyřdenní škola je teď i tématem voleb do místních zastupitelstev.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písemné maturity z matematiky v Gymnáziu Nad Štolou.

Výzkumy potvrzují, že děti mají stejné školní výsledky bez ohledu na to, jestli mají čtyř- nebo pětidenní školní týden (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kratší studijní týden neznamená, že by se žáci na norských školách učili méně. Výuky je stejně, jen je vměstnaná do méně dnů. Žáci tak ve škole zůstávají o něco déle, aby se vše stihlo.

‚Chci, aby moji žáci byli lepší lidé.‘ Vítězem ocenění Global Teacher Prize se stal učitel Roman Göttlicher

Číst článek

Každý okres, kde čtyřdenní týden funguje, si výuku organizuje po svém. Týká se to v drtivé většině případů pouze prvního stupně základní školy, někde jen prvních a druhých tříd. Obvykle bývá volným dnem středa.

V Norsku se takto ovšem nevzdělávají všechny děti. V roce 2020 čtyřdenní školní týden fungoval v 83 z 365 norských okresů, teď je to jen v 66 z nich. Obecně je tento systém typičtější v severnějších částech země. Naopak na jihu v Oslu se do školy chodí 5 dní v týdnu všude. Ale jsou i okresy, kde je někde výuka čtyřdenní a jinde pětidenní.

Systém má své výhody zvláště v severních regionech. Ty jsou často rozlehlé a děti i učitelé musí cestovat velkou vzdálenost, aby se do škol dostali. Vyplatí se proto školu zintenzivnit, aby si ušetřili jeden den dojíždění.

Takový způsob výuky má pomoci i budování vztahů mezi dětmi a rodiči, protože spolu tráví více času. Pokud si tedy rodiče mohou den volna navíc zařídit i v práci.

Shodné výsledky

Výzkumy potvrzují, že děti mají stejné školní výsledky bez ohledu na to, jestli mají čtyř nebo pětidenní školní týden. Rodičům, kteří ve středy volno mít nemohou, některé školy vycházejí vstříc a nabízí v ten den alespoň družinu.

‚Některé děti počítač nikdy neviděly.‘ Základní školy se připravují na povinné navýšení hodin informatiky

Číst článek

O tom, jak je výuka zařízená rozhodují jednotlivé okresy, systém se tak po volbách může změnit. A rodiče na to často mají vyhraněné názory, některým čtyřdenní školní výuka vyhovuje, jiným ne.

Pro některé to tak může být důležitý faktor při rozhodování, koho budou volit. Jak ale vývoj z posledních let ukazuje, čtyřdenní škola je v Norsku aktuálně na ústupu.

Jakub Lucký, Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme