Mizející Nový Zéland. Podle zahraniční show na něj zapomnělo i pražské letiště

Na Nový Zéland si sice můžete z pražského Letiště Václava Havla zaletět, na veliké mapě na podlaze v odletové hale ho ale nenajdete. Tvrdí to alespoň satirický pořad Last Week Tonight. Nebylo by to přitom zdaleka poprvé, co se v mapě na tichomořský stát zapomnělo. Už na začátku měsíce se za svou nástěnnou mapu, na níž souostroví jihovýchodně od Austrálie chybělo, omluvila firma IKEA.

Aktualizováno Praha / Auckland (Aktualizováno: 23:13 18. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odletová hala pražského letiště Václava Havla s mapou části světa | Zdroj: Letiště Václava Havla

Kampaň, která se pod hashtagem #GetNZonthemap (Dostaňte Nový Zéland na mapu) šíří sociálními sítěmi, opět rozdmýchala na začátku února zpráva, že švédská nábytkářská firma IKEA prodávala nástěnnou mapu, na které chyběl právě tichomořský ostrovní stát. Přitom zrovna v Aucklandu otvírá svou novou pobočku.

Společnost se po kritice veřejně omluvila a nyní výrobek pod názvem Björksta podle mluvčího postupně stahuje z obchodů.

Americký satirický pořad Last Week Tonight pak v neděli zmínil, že Nový Zéland na svých mapách vynechaly mimo jiné i některé učebnice nebo třeba stolní hra Risk. Pochybila ale také některá světová letiště, jako například Mnichov, Peking nebo pražské Letiště Václava Havla.

To potvrzuje například i video, které publikoval na YouTube v červnu 2017 uživatel Jim Brace. Kamera postupně přechází přes Ameriku (na oddělené malbě), Afriku a Evropu, až dorazí k Austrálii, za níž je mapa vykrojená, a Nový Zéland tak na ní chybí. 

Last Week Tonight na svém účtu na sociálních sítích zveřejnil k vystřižení obrázek Nového Zélandu, který si lidé mohou podle potřeby doplnit do svých map.

Fotografie podlažní mapy na pražském letišti | Foto: repro Facebook/Zdeněk Domáček

Redakce iROZHLAS.cz se s dotazem na vynechané souostroví obrátila na mluvčího pražského letiště Romana Pacvoně, který přiznal, že si ničeho podobného nevšiml. Pokud ale na podlažní mapě opravdu není, považuje to za „hrubý nedostatek“.

Jisté pochybnosti o chybějícím státě později vyjádřil jeden ze čtenářů na facebooku. Nový Zéland se podle jeho fotografie nachází pouze na kraji druhé mapy s Amerikou, což Bracovo video už neukazuje. Na oficiální vyjádření letiště čekáme.

Zapomenutý stát

Na jihovýchodního souseda Austrálie se zapomíná celkem často, čehož si všímá i skupina nazvaná MapsWithoutNZ (Mapy bez Nového Zélandu) na serveru Reddit. 

V květnu minulého roku na trend upozornila i organizace Tourism New Zealand, která v ironickém videu prohlásila, že jde o světové spiknutí, které má za cíl podkopat popularitu tohoto státu.

„Austrálie chce naše turisty, Anglie se chce zbavit (národního týmu rugby) All Blacks a našeho vinařského průmyslu, na náš pinot (noir) a sav (sauvignon blanc) ale nemají,“ tvrdí ve videu novozélandský komik Rhys Darby.

Projekt podpořila i oficiální webová stránka NewZealand.com, jejíž chybové hlášení uvádí „omlouváme se, něco tu chybí“ nad obrázkem mapy, v níž návštěvník Nový Zéland nenajde.

„Je nepochopitelné, že Nový Zéland chybí na tolika světových mapách. Nový Zéland je větší než Velká Británie a zabírá dvě třetiny plochy Japonska a Německa. Máme tu jezero velikosti Singapuru, pohoří vyšší než Alpy a delší pobřeží než Kalifornie,“ popsal ředitel turistické organizace Stephen England-Hall.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme