‚Historický den pro Nový Zéland.‘ V parlamentu mají poprvé většinu ženy, ta ale může být jen dočasná

V novozélandském parlamentu mají poprvé většinu ženy, informuje ve středu agentura AP. V úterý se představitelka Novozélandské strany práce stala předsedkyní parlamentu a jeden poslanec rezignoval, takže v zákonodárném sboru nyní zasedá 60 žen a 59 mužů.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova novozélandského parlamentu

Budova novozélandského parlamentu | Zdroj: Profimedia

„Zatímco pro mě je to mimořádný den, pro Nový Zéland je historický,“ řekla nová šéfka parlamentu Soraya Pekeová-Masonová, která ve funkci vystřídala Trevora Mallarda, jenž se stal velvyslancem v Irsku.

Tahle země není pro ženy. Tálibán je vytlačuje z afghánské společnosti, soudí Petra Procházková

Číst článek

Nový Zéland se tak řadí mezi několik zemí světa, kde mají ženy v parlamentu aspoň poloviční zastoupení. Podle portálu statista.com jde o Rwandu, Kubu, Nikaraguu, Mexiko a Spojené arabské emiráty.

Ve dvousetčlenné české Poslanecké sněmovně ženy po loňských volbách obsadily 25 procent, což je mírně pod celosvětovým průměrem.

AP uvádí, že na Novém Zélandu jsou ženy v politice zastoupeny dlouho. Tato země jim v roce 1893 jako první na světě udělila volební právo. Současná premiérka Jacinda Ardernová je třetí ženou v čele vlády.

Většina žen v novozélandském parlamentu může být jen dočasná. V průzkumech volebního mínění posilují konzervativní strany, kde mají ženy ve srovnání s liberálními politickými uskupeními slabší zastoupení. Volby se na Novém Zélandu budou konat příští rok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme