Noži či pistoli se dá ubránit holýma rukama. U Krav Magy stačí pár pohybů

Pachatelé útoků v Katalánsku zabíjeli lidi autem. V egyptské Hurghadě nebo ve městech v Izraeli zase útočníci vraždili kuchyňským nožem. Těmto primitivním metodám je sice těžké zabránit, Izraelci to ale přesto zkoušejí. Po každém novém útoku nožem tam prudce stoupne zájem o kurzy Krav Maga. Tak se nazývá izraelský systém sebeobrany, který prý zvládne každý.

Reportáž Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je půl deváté večer a Moše Katz zahajuje v suterénu svého domu další lekci Krav Maga. Zdvihá před sebe paže ohnuté v lokti a figurant s maketou nože nemá šanci ho bodnout.

„Záleží mi jen na tom, aby se ten člověk dostal živý a v bezpečí domů. Máme v Izraeli každodenní útoky, ale celý svět je více či méně plný násilí," říká Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelská Krav Maga je umění, které vám může zachránit život. Více si poslechněte v reportáži Štěpána Macháčka.

Holýma rukama by se měl se znalostí Krav Maga zachránit každý bez ohledu na fyzickou kondici. Na Mošeho kurzy chodí ženy i muži, mladí i sedmdesátníci. Na stěně tu visí veliká izraelská vlajka a v rohu je hromada plastových maket nožů, pistolí a samopalů.

„Není to sport a nenazýval bych to ani bojovým uměním. Je to postě systém, který vám snad může zachránit život," říká skromně Moše.

Ze současné úrovně znalostí Krav Maga mezi Izraelci je ale zklamaný. „Je to jen mýtus, že každý, kdo byl v izraelské armádě, ovládá Krav Maga. To je prostě lež. Většina útoků nožem v Izraeli končí smrtí nebo zraněním oběti. Osobně neznám jediný případ, kdyby se někdo ubránil útoku nožem s použitím Krav Maga."

Podle Mošeho by znalost této sebeobrany zachránila spoustu životů. 

Na žíněnkách teď předvádí geniálně jednoduchý, ale přitom promyšlený hmat pro případ, že vám někdo zezadu tlačí hlaveň samopalu do ramene. Žáci si to po něm zkoušejí.

„Když na jaře zavraždili v jeruzalémské tramvaji holku z mé univerzity, začala jsem hledat něco, co by mi dodalo sebedůvěry. Abych uměla reagovat, kdybych se sama do podobné situace dostala," popisuje Lauren, která chodí na kurzy už čtvrtým měsícem.

'Nakopněte mu genitálie a vemte ho holí,' radí policie seniorům v kurzech sebeobrany

Číst článek

A jaký je tedy zájem Izraelců o kurzy Krav Maga? „Jakmile se stane útok, začnou okamžitě zvonit telefony s tím, že se lidí chtějí učit Krav Maga. Ale já jím říkám: 'Ne, nechcete. Jste jen teď naštvaní, a zítra se vrátíte ke svému kafíčku a televizi.'" vysvětluje Katz.

Ten si zakládá na tom, že vyvíjí co nejjednodušší metodu, kterou se může naučit každý. Říká se jí IKI, Israeli Krav International. Jiné organizace prý udělaly z Krav Maga komplikované bojové umění a úplně tím změnily původní ideu tohoto systému.

Poté, co Daniella docvičila odebrání samopalu útočníkovi, hodina končí. „Naštěstí jsem zatím nikdy nezažila situaci, ve které bych mohla Krav Maga použít. A doufám, že ani nezažiju," říká.

A co že vlastně znamená název Krav Maga? Česky něco jako kontaktní boj. 

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme