Pád z eskalátoru nebo dítě v autě. Poskytnutá první pomoc narostla v nákupních centrech až o polovinu

Ostraha nákupních center v létě eviduje nárůst poskytnuté první pomoci návštěvníkům o více než 50 procent. Pracovníci bezpečnostní služby v letních měsících řeší také pády z eskalátorů nebo úrazy spojené s nedovoleným užitím fontán. Setkávají se také s tím, že lidé nechávají v autech zavřené děti či zvířata.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodní centrum

Přechod z teplého venkovního prostředí do klimatizovaných prostor nákupních center může podle Zoubka hlavně u seniorů způsobit teplotní šok | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přechod z teplého venkovního prostředí do klimatizovaných prostor nákupních center může podle Zoubka hlavně u seniorů způsobit teplotní šok. V létě pracovníci společnosti M2C první pomoc poskytnou v průměru v 70 případech. Informoval Jaroslav Zoubek, šéf divize obchodních center společnosti Mark2 Corporation Czech, která má v České republice na starost ostrahu a správu zhruba 65 velkých obchodních center.

Obchodní centra po měsících zažívají nápor zákazníků. Lidé nakupují hlavně oblečení a nábytek

Číst článek

„Pracovníci ostrahy jsou pravidelně školeni na poskytování první pomoci včetně praktického nácviku, mimo jiné například i na k tomuto určených speciálních figurínách. V rámci vybavení centra je dnes běžným standardem například automatizovaný externí defibrilátor (AED), na jehož případné použití jsou pracovníci ostrahy také pravidelně školeni,“ uvedl dále Zoubek.

Běžně se ostraha podle Zoubka v obchodních centrech v letních měsících setkává i s úrazy při osvěžení, kdy návštěvníci přes zákaz vstupují do prostor fontán nebo jiných obdobných zařízení.

Kromě toho, že se zraní, mohou je postihnout také kožní problémy kvůli chemicky ošetřené vodě. Ostraha také řeší poranění spojená s konzumací alkoholu.

Zloději v supermarketech kradou nejčastěji odpoledne, během pandemie o polovinu méně

Číst článek

Pravidelně pak pracovníci bezpečnostní služby podle Zoubka v létě evidují případy, kdy lidé nechají v autech děti nebo domácí mazlíčky.

„Většina z nich se totiž domnívá, že když se vzdálí na několik málo minut do obchodu, tak se nic nestane. Opak je bohužel pravdou, teplota ve vozidle velmi rychle stoupá, což může mít fatální následky,“ řekl.

Obchodní centra se podle Davida Rožka z poradenské společnosti Synergia, která se specializuje na bezpečnostní analýzy komerčních budov, klimatizují na rozdíl pěti až šesti stupňů od venkovní teploty. Pokud je ale venku přes 30 stupňů, drží se v nákupních centrech hodnota 24 stupňů Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme