OBRAZEM: Vylidněná Praha bez úsměvů. Rušná místa zejí prázdnotou a lidé schovávají tváře do roušek

Česká vláda vyhlášením nouzového stavu a následně i karantény celé země nařídila občanům, aby omezili svůj pohyb na veřejnosti s výjimkou nejnutnějších potřeb. Jindy plné pražské ulice a náměstí tak nyní zejí prázdnotou a od davů turistů se jim tak dostává neplánového klidu. A lidé, kteří opustí svá obydlí, si musí zakrýt ústa a nos rouškou nebo třeba šálou. Podívejte se na snímky, které pořídila fotografka serveru iROZHLAS.cz.

Praha (Aktualizováno: 19:05 19. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz volného pohybu osob platí na území celého Česka od pondělí 16. března 0.00 do úterý 24. března 06.00. Mimořádná vládní opatření mají omezit riziko dalšího rozšíření onemocnění COVID-19 na českém území. Lidé tak mají pobývat co nejvíce ve svých domovech, s výjimkou cest do zaměstnání, do obchodu pro nákup nezbytných potřeb nebo neodkladných cest za rodinou nebo blízkými.

A ti, kteří vyrazí na nákup nebo na procházku do parků, musí dle nařízení vlády mít alespoň zakrytá ústa a nos - a to buď rouškou, nebo šálou či šátkem. Nařízení platí od půlnoci 19. 3. V ulicích na to dohlíží policisté, kteří napomínají lidi bez ochrany obličeje.

Vláda také vyzvala seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou, aby radši nevycházeli vůbec. Pro jejich větší ochranu zavedla, že lidé na 65 let mohou nakupovat od 10.00 do 12.00 každý den bez další veřejnosti.

Úřady zpřísnily kontroly a omezily úřední hodiny. Při vstupu si musí lidé dezinfikovat ruce a pracovníci jim měří teplotu. Služby upravila i Česká pošta, která zavřela všechny pobočky, u kterých zaměstnance neodděluje od veřejnosti sklo.

Česko není první evropskou zemí, která k takto radikálnímu opatření svolila, celostátní karanténa platí v současné době v Itálii, Španělsku a Rakousku. Nová opatření přijala i Evropská komise, která uzavřela vnější hranice Unie na 30 dnů.

Michaela Danelová, tzr, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme