'Odhalení' z twitteru. Pondělky jsou horší, zjistili vědci, pomohl jim hedonometr

Pondělí bývá pro většinu lidí obvykle daleko horší než ostatní dny v týdnu. Jestli jste dnes ráno děkovali, že už je aspoň úterý, tak v tom rozhodně nejste sami. Stejný pocit mají podle amerických vědců desítky milionů lidí po celém světě. Zjistili to díky příspěvkům na twitteru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek nového týdne lidem obvykle nesvědčí | Foto: Dominika Píhová | Zdroj: Český rozhlas

K procházení jednotlivých tweetů používali vědci užitečný nástroj – takzvaný hedonometr. Jeho název je odvozen od hédonismu, podle kterého je slast hlavním motivem našeho chování. Hedonometr nechal tým analytiků z Vermonstké univerzity každý den po dobu skoro deseti let posoudit 50 milionů tweetů. Každému slovu pak přisoudili hodnotu od jedné do devíti podle toho, jak pozitivní je.

Tým vědců pracuje na Lidském projektu. Vytváří skrze člověka mapu světa

Číst článek

Mezi nejvýše hodnocená slova patří kupříkladu slovo happy, tedy šťastný. Ještě výš stojí podle vědců výrazy jako chechot či láska. Kousek za nimi je třeba úspěšný, duha nebo citoslovce hahaha. Na opačném konci jsou slova jako válka, sebevražda nebo terorista.

I proto bylo na twitteru vůbec nejnešťastnějším dnem za dlouhá léta minulé pondělí, které následovalo po teroristickém útoku v Las Vegas. Chmurný byl podle analýzy i den po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Nejšťastnější jsme pak podle twitteru se začátkem víkendu v sobotu. V neděli býváme o chlup smutnější, potom následuje tragické pondělí a pak už je to každý den jen lepší a lepší. Celkově se podle výzkumu řadí mezi nejšťastnější dny roku státní svátky, jako americký Den díkuvzdání nebo Vánoce.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme