Ženy stále dostávají v zemích Evropské unie nižší plat než muži. Brusel to chce napravit

Rozdíl v odměňování mužů a žen v Evropské unii se zužuje pouze mírně. Letos ženy dostávají v průměru za stejnou dobu práce o 14,1 procenta méně než muži, zatímco loni to bylo o 14,5 procenta méně, uvedla v pátek Evropská komise. Ta chce také navrhnout závazná opatření, která by přinesla v odměňování větší transparentnost.

Aktualizováno Brusel (Aktualizováno: 21:49 7. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance

„Ženy tak pracují o 51 dní více, aby vydělaly to samé, co jejich mužští kolegové,“ uvádí zpráva komise. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ženy nejsou za svou práci stejně ohodnoceny. Za každé euro, které v Evropě vydělá muž, jim v průměru připadne jen 86 centů. Ženy tak pracují o 51 dní více, aby vydělaly to samé, co jejich mužští kolegové,“ uvádí ve zprávě místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová a její kolegové.

Průměrná roční mzda muže odpovídá příjmům ženy za 15 měsíců. Nerovnost v Česku vzniká po třicítce

Číst článek

Komise dodala, že při současném tempu by se rozdíly ve mzdách a platech srovnaly za desítky či dokonce stovky let. „To je nepřijatelné, musíme přidat a ten rozdíl snížit na nulu,“ uvedla komise.

Připomněla také, že strukturální nerovnosti mezi muži a ženami ještě zhoršuje koronavirová pandemie. Ženy totiž častěji vykonávají špatně placené práce, na které se nevztahuje sociální pojištění a o které nyní přicházejí. Bývají také častěji v první linii.

V příštích týdnech má komise v plánu navrhnout závazná opatření, která by zajistila větší transparentnost v odměňování. Pomoci by podle ní mohla společná evropská pravidla pro určování adekvátní minimální mzdy, protože ji dostává více žen než mužů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme