Kam s covidovým odpadem? Použité roušky i samotesty patří v pytli navíc do směsného odpadu

Každou minutu přibývají na světě skoro tři miliony použitých roušek a respirátorů. Za jeden měsíc jich tak celosvětová populace spotřebuje přibližně 129 miliard. Vědci i ekologové proto upozorňují na enormní množství odpadu, který tím vzniká.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednorázové roušky se v přírodě samy nerozloží

Jednorázové roušky se v přírodě samy nerozloží | Foto: Hana Talli Hlubučková

U ochranných pomůcek jde bohužel v době pandemie třídění odpadu stranou. Použité roušky i respirátory proto patří do směsného komunálního odpadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak nakládat s použitými rouškami i testy, poradí Koronafokus Zuzany Machálkové

Správně bychom měli dát ochrannou pomůcku do igelitového sáčku, který pečlivě zavážeme, vložíme ho do pytle s dalším odpadem a ten pak taky zabezpečíme. Nikdy bychom ale roušku nebo respirátor neměli jen tak hodit do odpadkového koše, zvýšilo by se tak riziko nákazy u lidí, kteří pak s odpadem dál manipulují.

V karanténě a izolaci netřídit odpad

Lidé v karanténě nebo ti, u kterých se prokázal covid-19, by navíc podle ministerstva životního prostředí nějakou dobu vůbec neměli třídit odpad. Po dobu karantény by ho vůbec neměli odkládat do barevných kontejnerů.

Pytle s QR kódem i vlastní třídírna. Obyvatelé Dobříše dostávají slevu na popelnici, pokud třídí odpad

Číst článek

Státní zdravotní ústav (SZÚ) doporučuje, aby lidé ochranné pomůcky vložili do pytle o tloušťce minimálně 0,2 milimetru, zavázali ho a na povrchu vydezinfikovali. V případě, že je pytel tenčí, je potřeba použít dva a opět ten vrchní vydezinfikovat.

Pak je potřeba pytle vyhodit do směsného odpadu, rozhodně ale ne mimo kontejnery. Po jakékoliv manipulaci s odpadem by si lidé měli umýt ruce mýdlem a ideálně i nějakou dezinfekcí.

Samotestovací sady do směsného odpadu

Co se týče sad pro samotestování, ministerstvo životního prostředí důrazně doporučuje, že by sady měly být ve směsném odpadu, a to v pytli určeném vyloženě pro tento druh odpadků.

Ve školách ani ve firmách by se rozhodně nemělo stát, že by se ty samotestovací sady povalovaly volně v koších, hrozilo by tak další šíření nákazy koronavirem. I po manipulaci s těmito předměty by si lidé měli umýt a vydezinfikovat ruce.

Vědci vymýšlí postup recyklace

Ideální by přitom bylo roušky a respirátory recyklovat. Inženýři z univerzity v Turínu přišli s tím, že pomocí speciálního postupu by mohli zrecyklovat kolem 78 až 91 procent hmotnosti ochranné pomůcky tak, aby z ní byl průmyslově zhodnotitelný materiál.

Ve Francii zase z chirurgických roušek vyextrahovali umělá vlákna, která by se pak dala využít například v textilním průmyslu. A Australany napadlo vytvořit drť z chirurgických roušek jako plnivo ve stavebnictví.

Zuzana Machálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme