Bavorská hudba, preclíky, buřty a pivo. Americké město Berlin napodobuje německý Oktoberfest

Spojené státy nepatří zrovna k vyhlášeným pivním velmocem. Ale za poslední desítky let tam vznikly tisíce nezávislých řemeslných pivovarů a kromě toho Američané rádi napodobují evropské tradice. Jednou z nich je Oktoberfest. Ten mnichovský je i letos kvůli pandemii zrušený, ale za oceánem se koná mnoho jeho imitací. Za jednou z nich se vydal do nedalekého města Berlin v Marylandu Radiožurnál.

Od stálého zpravodaje Berlin (Maryland) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební skupina bavorského stylu Edelweiss

Hudební skupina bavorského stylu Edelweiss | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Na podiu čtyři krojovaní hudebníci kapely Edelweiss a na lidmi zaplněné uzavřené hlavní třídě se Američané vlní do rytmu bavorské hudby, žvýkají preclíky, všude kolem voní pečené buřty a spoustě návštěvníků se v ruce leskne menší kelímek s festivalovým pivem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z amerického Berlinu

„Čepujeme kolsch, který dělám ze sladu z oblasti Kolína nad Rýnem. Příjemné, lehké čtyřapůlprocentní pivo. A jako říjnový speciál, co vaříme jednou za rok speciálně pro tento festival, podáváme märzen, tmavší lager bavorského typu. Věřte, nebo ne, od začátku vyrábíme hodně německých piv. Během krize po roce 2008 jsem přišel o práci. S vařením piva jsem začal v garáži, město Berlin bylo k podnikání přívětivé, a tak to začalo. Teď náš pivovar podporuje zdejší festival. Platíme kapely, chceme v našem malém městě vytvořit festivalové prostředí a ukazovat tradice z Německa a celkově z Evropy,“ říká přes svůj plnovous Bryan Brushmiller, urostlý majitel zdejšího pivovaru.

Majitel pivovaru v Berlinu Bryan Brushmiller | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Slavnost se tu uchytila se vším všudy, a tak v ulicích amerického Berlína vidíme i postavy v typických kostkovaných košilích a kožených kalhotách.

Al Reno a Matt Schwab jsou trochu v šoku, že na zdejší Oktoberfest dorazil Český rozhlas, ale ochotně a hrdě se předvádějí ve svých bavorských úborech. „Své kožené kalhoty bych nosil nejradši každý den, ale je tu na to moc horko,“ svěřuje se Matt. Je pravda, že i v půlce října je tu skoro 25 stupňů Celsia.

Berlin? Burleigh Inn

Než mě pustí dál, ptají se, jestli v Česku slavíme Halloween a vysvětlují, že zdejší Berlin neměl původně s Němci nic společného. Jméno města vzniklo zkomolením názvu zdejšího hostince Burleigh Inn.

Pivní Oktoberfest se kvůli covidu opět neuskuteční. Bavorský premiér doporučil zrušit všechny festivaly

Číst článek

Kromě lokálních návštěvníků láká zdejší marylandský Oktoberfest i Američany z větší dálky. Se skupinou Edelweiss si tu spokojeně podupuje i pár ze státu New Jersey.

„Je to zábavné městečko. Vyhráli anketu o nejúžasnější americké maloměsto a opravdu zaslouženě. Rádi se tu procházíme, mluvíme s lidmi, nakupujeme,“ popisuje Jim.

To potvrzuje i Josie. „Klidné, přátelské, okouzlující malé město a kousek odsud je ostrov Assateague s divoce žijícími koňmi. K oceánu to taky není daleko – v tomhle kraji je k vidění spousta krás. A já miluju ty autentické kapely, které tu každý rok hrají,“ přiznává.

„Jeden den v roce jsme všichni Němci!“ říkají Jim a Josie a je to pro ně takový trénink na skutečný mnichovský Oktoberfest, kam by se prý rádi vydali.

Návštěvníci amerického Oktoberfestu v Berlinu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jan Kaliba, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme