Poznáme, kdo věří jen na oko a kdo doopravdy. Prozradí je tělo, tvrdí řádová sestra a akademička

Výzkumy ukazují, že když člověk věří v Boha, pro lidský mozek je to stejně reálný vztah jako jakýkoli jiný, tvrdí psychoterapeutka, výzkumnice a řádová sestra z kongregace Dítěte Ježíše Klára Maliňáková. Na Univerzitě Palackého v Olomouci studuje to, jaký vliv má víra a spiritualita na lidské tělo. „Ukazuje se, že nestačí povrchní víra. To má na zdraví spíš negativní vliv,“ říká v pořadu Host dne na Moravě brněnského rozhlasu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spiritualita, záře

Výzkumy ukazují, že když člověk věří v Boha, pro lidský mozek je to stejně reálný vztah jako jakýkoli jiný, tvrdí psychoterapeutka a řádová sestra Maliňáková | Zdroj: Unsplash | CC0 1.0

„Člověk může docela dobře klamat sám sebe. Označí se za věřícího, a přitom to vůbec nemusí odpovídat jeho emocionálnímu prožívání. Tělo ho prozradí,“ říká Maliňáková, která vystudovala teologii a molekulární biologii a teď studuje dopady víry na zdraví na Institutu sociálního zdraví olomoucké univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host Dne na Moravě: Klára Maliňáková na vliv spirituality a religiozity na zdraví

Jako výzkumnice se pokouší změřit to, jak se na lidském těle projevuje víra jednotlivce.

„My v Olomouci jsme jediná teologická fakulta v republice, která má svou vlastní laboratoř. Máme přístroj na analýzu hormonů, máme biofeedback, ve spolupráci s brněnským centrem CEITEC jsme hledali, jak zapojit magnetickou rezonanci,“ popisuje přístupy, které má k dispozici.

Na přístrojích dokáže sledovat například vodivost kůže, tepovou nebo dechovou frekvenci, tedy to, jak lidské tělo reaguje na podněty. Data z přístrojů kombinují výzkumníci s dotazníky i rozhovory a sledují tak, jak lidé prožívají víru a spiritualitu a jaký vliv to má na jejich zdraví.

„Ukazuje se, že pro mozek věřícího člověka je vztah s Bohem stejně reálný jako jakýkoliv jiný vztah. Zajímavé by bylo změřit, jaké to je, když člověk vnímá Boha jako kritického, nelítostného soudce a policistu,“ navrhuje Maliňáková.

Pozitivní vliv na zdraví

Být věřící, tedy být členem náboženské skupiny, nebo být spirituální, tedy hledat ve svém životě smysl, hloubku a přesah bez příslušnosti ke konkrétní skupině, má obecně na lidské zdraví pozitivní vliv.

Lidé budou víru hledat dál, ale ne v kostele. Vnímáme velkou vlnu konspirací, tvrdí Pastoral Brothers

Číst článek

„Víra a spiritualita se objektivně pojí s lepším zdravím, s nižším výskytem chorob, lepším fungováním systému imunitního, endokrinního, kardiovaskulárního. Lidé žijí déle... Ale záleží, jestli jste věřící v prostředí, kde jsou na tom lidé stejně, nebo jestli jdete proti proudu, což vás stojí energii,“ přibližuje Maliňáková s tím, že výhodou je mít kolem sebe také komunitu.

„Ukazuje se ale, že nestačí povrchní víra. Nestačí říct, že chodím do kostela, že mám nějakou svoji spiritualitu, kterou jsem si ušil na míru. To má na zdraví spíš negativní vliv,“ usuzuje řádová sestra.

To totiž podle ní může představovat únikovou strategii z problémů, které přináší život.

„Pokud mi meditace nebo modlitba přinese energii, abych vyřešila konflikt, tak výborně. Ale pokud to dělám jen proto, abych ze situace unikl, tak se to projeví třeba ve vztazích. Klid a štěstí přichází jako důsledek zakotveného života,“ uzavírá výzkumnice, psychoterapeutka a řádová sestra Maliňáková.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Karolina Antlová, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme