Ostrava otevřela opravené prostory historické budovy městských jatek. Je z nich galerie

Lidé si mohou prohlédnout nově zrekonstruovaná historická jatka v centru Ostravy. Město stavbu zpřístupnila pro veřejnost až do 10. června. Rozlehlá budova z červených cihel se dva roky opravovala. Nyní je z jatek umělecká galerie s řadou zajímavých technických prvků.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský architekt Robert Konieczny ukazuje jednu z místností nově opravených ostravských jatek. Největší zvláštností jsou tady velká otočná vrata, jedna z vůbec nejtěžších věcí celé rekonstrukce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z ostravských jatek, natáčel Petr Dušek

„Je to opravdu tak zvláštní a specifický prvek, který vyžadoval práci poměrně širokého týmu. Dnes vidíte otočná vrata, říkáme tomu vrata, ale fakticky jsou to stěny. Šest otočných stěn, které jsou v místě těch původních vrat,“ popisuje Marek Podzemný, výrobní ředitel stavební firmy, která celá jatka opravovala.

„Pod nimi jsou obrovské jímky, ve kterých jsou motory a technologie, která otáčí tím vřetenem, na kterém jsou stěny zavěšeny. Ty stěny se skládají z krabic, které jsou opatřeny tepelnou izolací,“ popisuje Podzemný.

Nový příběh jatek | Foto: Lukáš Kaboň | Zdroj: Město Ostrava

Celková oprava historické budovy jatek vyšla na 265 milionů korun. Dělcíci v tuto chvíli pracují venku na fasádě a provádějí poslední dokončovací práce. „My jsme v takové fázi, kdy řešíme vady a nedodělky. Je to dozdívání některých částí fasády a patinace,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

Upravovat se bude i blízké okolí jatek. „Buduje se tady takové divočejší zelené prostranství, v budoucnu uvidíme spoustu stromů, bude tady přírodní biotop, mlatové chodníčky, vodní prvky,“ dodává Bajgarová.

Opravené prostory jatek se během letošního roku stanou novým sídlem ostravské galerie Plato.

Petr Dušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme