Chtěl jsem sloužit Bohu a lidem, vysvětloval nový papežův kardinál narozený v Československu

Papež František jmenoval v sobotu třináct nových kardinálů. Mají být znamením misijního poslání církve. Proto pocházejí z různých koutů světa. Jeden z nich má české kořeny. A jeho cesta do Vatikánu vedla přes několik kontinentů.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadský jezuita Michael Czerny | Zdroj: Profimedia

Kanadský jezuita Michael Czerny se narodil v Československu, a to před 73 lety v Brně. S rodiči se pak ale odstěhoval do Kanady, kde vstoupil k jezuitům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chtěl jsem sloužit Bohu a lidem, vysvětloval nový papežův kardinál narozený v Československu. Natáčel Adam Šindelář

„Celé to začalo v šedesátých letech na střední škole Ignáce z Loyoly v Monteralu. Jezuité, kteří školu vedli, na mě udělali veliký dojem. Zvláště mladší, kteří nás učili. Také jsem chtěl sloužit Bohu a lidem a být jezuitou mi přišel nejlepší způsob, jak to dělat,“ vzpomínal již dříve Czerny.

A tak Czerny před 40 lety v Torontu založil jezuitské centrum pro víru a sociální spravedlnost.

Byl také vicerektorem univerzity v San Salvadoru, kam dobrovolně odešel, aby nahradil zavražděné spolubratry.

V Africe pak zakládal jezuitskou síť bojující proti pandemii HIV a AIDS. A dnes je blízkým spolupracovníkem papeže Františka. Podílel se například na ekologické encyklice Laudato si’. A je podsekretářem oddělení pro migranty na úřadu pro integrální lidský rozvoj.

Papež František schválil změnu v Otčenáši. Část ‚neuveď nás v pokušení‘ se změní

Číst článek

„Obvykle o migrantech a uprchlících slyšíme proto, že je jedna krize tady, jiná tam. Nedávno lidé slýchali o uprchlících ze Sýrie, ale ve skutečnosti jsou v pohybu miliony lidí po celém světě. A jsou v situaci velké nejistoty a utrpení. Chceme, aby je církev doprovázela. Aby se necítili osamocení a nepodporovaní,“ prohlásil Czerny.

Den před jmenování kardinálem ho papež také vysvětil na biskupa. Úkolem kardinálů, jsou-li mladší 80 let, je volit papeže.

Všichni jsou pak jeho poradním sborem. Při jmenování papež kardinálům předává tři věci.

„Biret, což je pokrývka hlavy červené barvy. Prsten je znamením věrnosti církvi. A pergamen, ve kterém je každému z kardinálů přiřazen jeden z římských kostelů,“ vysvětluje pro Radiožurnál teolog Radek Tichý.

S těmi novými je nyní 225 kardinálů. A 128 z nich může při konkláve volit papeže. Českým kardinálem je 76letý Dominik Duka.

Adam Šindelář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme