‚Papež je při vědomí a sám dýchá.‘ Lékaři při operaci odebrali Františkovi část tlustého střeva

Nedělní plánovanou operaci, při níž lékaři odebrali papeži Františkovi část tlustého střeva, provázely podle místních médií komplikace. Operace 84leté hlavy katolické církve trvala asi tři hodiny. Vatikán v pondělí oznámil, že papež už je při vědomí a dýchá bez pomoci přístrojů. Informovala o tom agentura ANSA

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František. | Foto: Vatican Media | Zdroj: Reuters

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni řekl, že papežův zdravotní stav je dobrý, papež je při vědomí a sám dýchá. Na římské klinice Gemelli zůstane podle něj sedm dní, pokud se nevyskytnou komplikace. Původně média psala, že papeže propustí z nemocnice po pěti dnech.

Deník Il Messaggero napsal, že operaci provázely komplikace, které blíže nespecifikoval. Deník ale uvedl, že lékaři chtěli původně zákrok provést laparoskopicky, po zahájení operace se ale rozhodli k chirurgickému řezu. Právě proto zřejmě papež zůstane v nemocnici déle, po laparoskopických zákrocích se obvykle propouští do domácí péče dříve.

O papežově plánové operaci informoval Vatikán v neděli. Zákrok byl nutný, protože papež trpěl zúžením střeva. Lékaři mu polovinu tlustého střeva v neděli večer odebrali.

Mnozí už popřáli papeži brzké uzdravení. Například italský premiér Mario Draghi vyjádřil „vřelé přání rychlé rekonvalescence“, podobně jako italský prezident Sergio Mattarella.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme