Papež dostane sochu svaté Anežky z Česka. Zdobí ji otisky prstů lidí, kteří na ni dali peníze

Na soše svaté Anežky České, kterou věřící příští týden předají při národní pouti v Římě papeži, pracoval Daniel Ignác Trubač z Polešovic na Uherskohradišťsku půl roku. Její součástí jsou i otisky prstů lidí, kteří na vytvoření sochy finančně přispěli. Trubač už v pátek plastiku rozebere a připraví ji k transportu. Socha je darem českého národa Svatému otci jako výraz vděku, řekl ve čtvrtek sochař.

Fotogalerie Polešovice (Uherskohradišťsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dílo vzniklo ve spolupráci s Trubačovým přítelem Františkem Ševečkou. Připomíná 30 let od chvíle, kdy jen pět dní před začátkem sametové revoluce papež Jan Pavel II. svatořečil Anežku Českou v Římě.

„Že můžu toto dělat a už jsem udělal řadu věcí, je výrazem svobody, o kterou tenkrát šlo. Pro mě je to důkazem toho, že jistým způsobem ta svoboda existuje,“ říká akademický sochař.

Chtěl jsem sloužit Bohu a lidem, vysvětloval nový papežův kardinál narozený v Československu

Číst článek

Socha nazvaná Koruna svaté Anežky České je podle něj vysoká téměř 2,5 metru a váží 300 kilogramů. „Je odlita z bronzu, ze stříbra a jsou tam fragmenty skleněných sklíček v barvách národní trikolóry,“ řekl Trubač.

Spodní část sochy zdobí naznačené stuhy s částí otisků prstů dárců, další z nich otištěné na papíře vloží sochař do těla plastiky. Nechybí nápisy Humilitas, Caritas a Victoria, tedy Pokora, Láska a Vítězství, nebo provaz se třemi uzly symbolizující řeholní povolání.

V horní části sochy si lze přečíst slova básně Jaroslava Seiferta, kterou památce svaté Anežky věnoval. Vrcholek díla tvoří koruna, jeden z atributů světice. Celá socha je koncipována jako relikviář, schránka pro relikvii se nachází pod korunou.

Z vyhlášené celostátní sbírky se podaří zaplatit nejen sochu, ale zbývající část peněz předají věřící papeži jako dar pro chudé. Každý dárce navíc dostane pamětní medaili s portrétem svaté Anežky. Podle Trubače se díky sbírce podařilo získat přes dva miliony korun. Pouť do Říma se skuteční 11. až 13. listopadu. Kardinál Dominik Duka už v říjnu řekl, že očekává účast zhruba 3000 poutníků.

O svaté Anežce

Kanonizace Anežky Přemyslovny se 12. listopadu 1989 v Římě účastnilo až 10 tisíc Čechů, jimž úřady v rozporu s dosavadními zvyklostmi umožnily cestu do Itálie. Poutníky vedl kardinál František Tomášek a bohoslužbu přenášela Československá televize. Svatořečení Anežky bylo následně považováno za předzvěst listopadových událostí.

Svatá Anežka je nejen symbolem české státnosti, ale také odpovědnosti státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým a vyloučeným, a v neposlední řadě symbolem milosrdenství.

Nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. se mohla stát partnerkou několika významných evropských státníků, místo toho ale zvolila dobrovolnou chudobu a péči o potřebné. Proslula milosrdenstvím a již současníci ji pro její dobrotu označovali za svatou.

Socha je darem českého národa Svatému otci jako výraz vděku, řekl Trubač. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme