VIDEO: Vlasy jako holka? Daniel měl se svou hřívou plán, daroval je na paruku pro nemocné děti

Jedenáctiletý Daniel Tůma z Liberce si nechal narůst vlasy až po pás. S blonďatou hřívou si modrookého šesťáka často pletli s holčičkou. On s tím ale problém neměl, věděl, že jeho vlasy budou pomáhat. Rostly, aby se z nich stala paruka pro nemocné s alopecií, případně s rakovinou.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel měl se svými vlasy od začátku plán | Foto: Lucie Fürstová | Zdroj: Český rozhlas

„Nech se ostříhat, vypadáš jako holka.“ Tuhle větu slyšel Daniel Tůma z Liberce mnohokrát. Se záplavou nádherných blond vlasů měl ale jiné plány. Chtěl, aby z nich byla paruka pro nemocné děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

U stříhání víc než půlmetrových culíků, které pomůžou třeba onkologickým pacientům, byla redaktorka Lucie Fürstová

Po skoro šesti letech, kdy si nechal vlasy růst, přišlo na řadu stříhání. Vlasy mu rozdělili do několika půlmetrových culíků a za chvíli bylo ostříháno. „Cítím se úplně jinak, je to lehčí, pohodlnější,“ popisuje Daniel pro Český rozhlas Liberec.

Jeho 53 centimetrů dlouhé vlasy nyní poputují do Teplic, Nadačnímu fondu Grácie.

„Mám radost, že se rozhodl, že jeho vlasy půjdou na dobrou věc. Vím, že pomůžou,“ chválí Daniela jeho maminka Markéta Tůmová.

„Vlasy zaregistrujeme – zvážíme, změříme a opatříme kódem, abychom pak dohledali, jak bylo s vlasy naloženo. A teď budeme hledat vhodnou klientku – slečnu, holčičku, která nemá vlásky, která má například alopecii. A následně budeme vyrábět paruku,“ vysvětluje ředitelka tohoto fondu Eva Růžičková.

| Foto: Lucie Fürstová | Zdroj: Český rozhlas

Alopecie je neinfekční onemocnění způsobující vypadávání vlasů a ochlupení. Příčiny mohou být různé: dědičné, nesprávné stravování nebo třeba stres.

Daniela pak ještě čeká setkání s budoucí novou majitelkou paruky z jeho vlasů, už se na to prý těší.

Lucie Fürstová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme