Jazykem Tauširů kdysi mluvily tisíce lidí. Nyní je Peruánec Amado poslední na světě, kdo ho ovládá

Rodná řeč představuje jedno z nejtěsnějších pojítek se světem kolem nás. Jaké to je, když se naruší, ukazuje příběh posledního člena peruánského kmene Tauširů. Ten spolu s dalšími indiány v Peru doplatil na příchod těžařů kaučuku do amazonského pralesa. Jen v Peru už v minulém století zmizelo 37 různých indiánských jazyků.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmdesátiletý poslední člen kmene Tauširů Amadeo García García | Zdroj: repro YouTube The New York Times

Otec, matka, mačeta. Sedmdesátiletý Amadeo García García pronáší slova v jazyce, kterým už nikdo jiný na světě nemluví. Je poslední žijícím členem peruánského kmene Tauširů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amadeo García García je poslední člověk na světě, který mluví jazykem kmene Tauširů. Více si poslechněte v příspěvku Zdeňka Fučíka.

Rodnou řečí s někým naposledy mluvil před 18 lety, když se loučil s umírajícím bratrem. „Matka zemřela na černý kašel. Otce zabila malárie. Můj bratr zemřel na horečku dengue,“ říká Amadeo a rozhrnuje před novinářem deníku The New York Times v džungli vysokou trávu, kterou jsou zarostlé hroby jeho rodiny.

Tauširů kdysi bylo několik tisíc. Začali vymírat, když do Amazonie přišli krutí těžaři kaučuku. Zbytek kmene před nimi prchl, zdecimovaly ho ale nemoci.

Nakonec zůstal jen Amadeo - nepravděpodobný nositel odkazu svého kmene. „Chtěli jsme z Amadea udělat učitele, aby se zachovaly zvyky a jazyk jeho kmene. Jenže on byl pořád opilý. A teď už je starý a nejde to," citoval Radiožurnál jeho přítele Maria Tapuye.

Amadeo řeč nepředal ani svým pěti dětem. Kvůli nepříznivým okolnostem se o ně nedokázal postarat a nakonec je adoptovala misionářka, která s jeho pomocí dokumentovala jazyk Tauširů.

Poslední žijící člen kmene se svými dětmi mluví lámanou španělštinou a žije osamělý na okraji společnosti. „Jmenuju se Amadeo García García. Jsem Tauširo,“ říká Amadeo a doufá, že až jednou zemře, bude si ho svět pamatovat.

Zdeněk Fučík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme