Peru vrací vězně zpět do života hudbou. Hrají Beethovena a chtěj mít symfonický orchestr

Peru se snaží vracet některé své vězně do běžného života s pomocí hudby. Odsouzencům dává k dispozici hudební nástroje a umožňuje jim nacvičovat s profesionály hudbu z filmů i díla Ludwiga van Beethovena, přibližuje program agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězeňský orchestr v Peru hlídají policisté

Vězeňský orchestr v Peru hlídají policisté | Zdroj: Reuters

S poutech na rukou, ale s houslemi, saxofonem nebo klarinetem byla zhruba dvacítka vězňů v pancéřovaném autobuse přepravena k výuce hudby se symfonickým orchestrem v národním divadle v Limě, líčí AP neobvyklou výpravu, která je součástí průkopnického projektu navracení vězňů do běžného života. Někteří z nich byli odsouzeni za vraždu, loupež či obchod s drogami.

Jedním z cílů projektu je vytvořit vězeňskou symfonii do roku 2021, kdy Peru oslaví 200 let své existence. Vězni se už naučili hrát téma ze seriálu Hra o trůny a několik skladeb od Beethovena. Jedenačtyřicetiletému Martínu Reaňovi, který byl odsouzen na 20 let za vraždu, dává příležitost hrát na hudební nástroj osvobozující pocit.

Systém brání vězňům začít znovu. Sedm z deseti se znovu vrátí za mříže, říká Ouředníčková

Číst článek

Hodiny klasické hudby označuje za „únik“ a něco, co se vymyká běžnému životu za mřížemi. Ve své malé cele má klávesy, tři pozouny, trumpetu a baskytaru. Nástroje tu nechali vězni, kteří si už své tresty odpykali.

Odsouzenci, kteří se zúčastnili tříhodinového zkoušení ve Velkém národním divadle (Gran Teatro Nacional), byli zpočátku před novináři z AP a dalších médií nervózní.

Šéf hudebního programu Wilfredo Tarazona řekl, že spolupráce mezi vězni a orchestrem je bezprecedentní událostí a že peruánská vězeňská služba nedávno do hudebních nástrojů investovala více než 150 000 dolarů (téměř 3,5 milionu korun).

Tarazona pak s hudebníky řídil při interpretaci Slavnostní předehry Dmitrije Šostakoviče. Téměř 50 dozorců během hudební lekce bedlivě sledovalo vězně, kteří pak byli opět převezeni do nápravného zařízení El Callao v Limě. O několik dní později členové symfonického orchestru přijeli do vězení, aby navázali na předchozí hodinu hudby.

Jeden z členů peruánského vězeňského orchestru pod dohledem policistů | Zdroj: Reuters

Peruánská vězeňská správa začala chovancům hudební kurzy nabízet v roce 2017. Program existuje ve čtyřech peruánských vězeňských zařízeních z celkových 69.

Vězni v El Callau nejdřív vytvořili skupiny salsy a Reaňo se k jedné z nich připojil. Pak potkal jednoho pozounistu, odsouzeného za loupež, a další spoluvězni mu pomohli naučit se číst noty. Nyní, jak říká, je schopen pozvednout svůj talent na novou úroveň.

Někteří vězni v El Callau jsou negramotní, ale noty číst umí, píše AP. Mnozí bývalí vězni, kteří jsou na pracovním trhu stigmatizováni kvůli své minulosti, si přivydělávají hraním v malých orchestrech, říká Percy Trujillano, profesionální hudebník, který učí v El Callau. Hudba podle něj poskytuje „příležitost se znovu narodit a znovu žít“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme