Kapitalismus mě zklamal tím, jak ochotně se spolčuje s despotickými režimy, říká režisér Zelenka

Scenárista Petr Zelenka několikrát v médiích uvedl, že je zklamaný nejen socialismem, ale také kapitalistickou společností. „Socialismus mě zklamal velmi. Vyrůstal jsem v duchovním a morálním marasmu socialismu východního bloku. K tomu se nevracejme,“ říká.

Osobnost plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z těch dvou světů, zdá se, byl kapitalismus tím lepším a vyhrál. Ale právě to, jak ochotně se spolčuje s despotickými režimy, mně vadí. To, že se nepodařilo udělat rovnítko mezi kapitalismem a demokracií, i když se o to kapitalismus stále snaží verbálně. Naopak jsou v přímém rozporu,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Petr Zelenka

Své rozčarování ale Zelenka nespojuje s českou politickou scénou. „Česká politika je na scestí z úplně jiných důvodů. Na kapitalismu mi vadí, že se maskuje jako bohem seslaný systém, který nepracuje s žádnou ideologií. Přitom je silně ideologický,“ podotýká.

‚Volby nestačí‘

Současný systém českých politiků i světového korporátního sektoru rozumí jen řeči síly. Pokud není vyvinutá protisíla, nedá se s ničím pohnout,“ komentuje filmař snahy o protivládní demonstrace. 

„Největší zklamání je, že volby nefungují. Z mnoha důvodů. Lidé špatně volí a žijeme v době dezinformační exploze. A také proto, že jsou volby málo často. Jednou za čtyři roky v této zrychlené době, to nestačí,“ říká režisér. 

Barbora Tachecí, kte Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme